adplus-dvertising

Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie öldü!

Dünyanın en yaşlı erkek gorili olarak bilinen ve ABD’de hayatını sürdüren Ozzie’nin 61 yaşında yaşamını yitirdiği açıklandı. Nesli tükenme tehlikesinde olan ova gorilinin, ölüm sebebinin tespit edilmesi için otopsi uygulanacak.
Takip et
Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de yer verilen Atlanta Hayvanat Bahçesi’nin yetkilileri, Ozzie isimli dünyanın en yaşlı erkek gorilinin ölü bulunduğunu duyurdu.

Hayvanat bahçesi tarafından yapılan duyuruda, 61 yaşındaki Ozzie’nin geçen hafta iştahsızlık belirtileri göstermeye başlamasına karşın, gorilin ölümünün sebebinin henüz bilinmediğini açıklandı. Veterinerler, Ozzie’de yüz şişmesi, halsizlik ve yiyip içememe gibi semptomlar görüldüğünü belirtti.

Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie öldü!

Bununla beraber bir ova gorili olan Ozzie, dünyanın en yaşlı erkek gorili ve dünyanın en yaşlı üçüncü goriliydi. Hayvanat bahçesinin CEO’su Raymond Kind konuyla ilgli yaptığı açıklamada, “Bu, Atlanta Hayvanat Bahçesi için yıkıcı bir kayıp. Ozzie’nin katkıları, goril popülasyonunda geride bıraktığı bireylerde devam edecek” şeklinde konuştu.

OTOPSİ YAPILACAK

Öte Yandan, Georgia Üniversitesi Hayvanat Bahçesi ve Veterinerlik Koleji’ndeki Egzotik Hayvan Patoloji Servisi tarafından Ozzie’nin cansız bedenine bir otopsi yapılacağı söylendi.

Öbür taraftan Ozzie, 1988’de The Ford African Rain Forest’ın açılışıyla Atlanta Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve türünün hayatta kalan tek üyesiydi. 2009’da gönüllü bir biçimde tansiyon ölçümüne katılan dünyanın ilk gorili oldu.

Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie öldü!

Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie öldü!

SONRASINDA BİRÇOK TORUN BIRAKTI

Ozzie öte yandan, ardında Atlanta hayvanat bahçesindeki 7 adet olmak üzere , ABD ve Kanada’daki öbür hayvanat bahçelerinde birçok torun bıraktı.

Öte yandan, Ova gorillerinin nesli; kaçak avlanma, habitat kaybı ve hastalıktan kaynaklanan ciddi nüfus azalmaları sebebiyle kritik olarak tehlikede olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne göre, batı Afrika’nın bazı bölgelerinde sayıları yüzde 90’a varan oranlarda azaldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.