Dünyanın en pahalı mantarı Trüf için yatırım daveti

Dünyanın en pahalı mantarlarından Trüf için yatırım daveti. Tarım ve Orman Bakanlığı, en çok talep gören mantarlar arasında bulunan Trüf mantarına yönelik yatırımları artırmak için harekete geçti. Trüf bahçesi kuracaklar için bir rehber hazırladı.

Dünyanın en pahalı mantarı Trüf. İtalya ve Fransanın bazı bölgelerinde üretilen bu mantarın Türkiye’de de üretimini teşvik için Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık tarafından Trüf mantarı bahçe yatırımlarının artırılması amacıyla bir yatırımcı rehberi hazırladı.

Rehberle, Trüf bahçesi yatırımlarının artırılması ve bu alanda yatırım yapacaklara yol gösterilmesi amaçlanıyor.

Buna göre, “Kara elmas” olarak da anılan bu mantara yönelik dünya çapında her geçen gün artan talep karşılanamıyor. Trüfün, gelecek 20 yıl içinde dünya çapında yıllık 6 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturması bekleniyor. Üretimdeki artışa rağmen mantarın fiyatının düşmesi öngörülmüyor.

Çok sınırlı bir coğrafyada doğal olarak yayılış göstermesi ve az miktarda toplanmasından dolayı kilogram fiyatı kalitesine göre 100 ile 1500 Euro arasında değişiyor. Yani kilo fiyatı 13 bin TL’yi buluyor.

Trüf mantarı bahçesi için tesis dönemi 3 yıl, proje ömrü ise 45 yıl olarak belirlendi. Projenin masraflarını karşılayıp, başa baş noktasına geldiği ve kara geçtiği dönem 9’uncu yıl olarak öngörüldü. Projenin iç karlılık oranı yüzde 62, mali rantabilitesi yüzde 292 olarak hesaplandı.

Bu veriler ışığında Trüf mantarı bahçesi için yapılacak bu yatırımın karlı olduğu tespit edildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı