adplus-dvertising

Dünyanın en pahalı çiçeği

27 Nisan 2022, 11:48 tarihinde eklendi
Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı kırsal mahallelerin geçen yaz yangında etkilenen bölgelerde endemik bitki ‘ayı gülleri’ açmaya devam ediyor. Koruma altında olan bu çiçekleri koparmanın cezası ise 109 bin 593 Türk Lirası.
Takip et
Dünyanın en pahalı çiçeği
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz yaz çıkan orman yangınlarının sonrasında Marmaris’in dağlarında yanan ağaçların içinde görsel şöleni andıran ‘ayı gülleri’ küllerinden doğarak tekrardan açtı. Marmaris’te Nisan ve Mayıs aylarında yalnızca bir bölgede yetişen ve Türkiye’de Afyonkarahisar ve dünyada Güney Avrupa’da görülen, ‘şakayık’ da denen ‘ayı gülleri’ endemik bitkileri koruma altında tutuluyor.

Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Ali Demirtaş, “Ayı gülleri ya da şakayık diyerek bilinen bu bölgeye özgü endemik bir bitki. Buralar yanarken buraya gelip baktığımızda, çok endişelenmiştik, bir daha çıkar mı çıkmaz mı diyerek. Köklü bir soğanı olduğu için çıkıp çıkmayacağından tam emin olamamıştık ama çıkmış şükür. Şu anda çok güzel bir vaziyette, üstünde arılar polen alıyor doğanın yeşerdiğini görüyoruz. Tek korkumuz, bu bölümler yanmış vaziyette, kesim yapılırken buraya yol açma gibi bir hata yapılmaz ve bunlar yok edilmez. Çünkü bu Marmaris’e özgü bir çiçek türü ve korunması lazım. Biz de Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği olarak devamlı bu bölgelerde geziyoruz. Elimizden geldiğince değerlerimizi korumaya çalışıyoruz. Yanlış giden işleri ya da yapılması gereken işleri yetkililere bildiriyoruz. Ümit ederim ki tez günde de hemen bu şeyleri atlatacağız ve bu yangının izlerini sileceğiz” dedi.

Dünyanın en pahalı çiçeği

Marmarisli turizmci Şenay Tokmak ise, “Bu çiçekleri tabii ki senelerdir bu tepeye tırmanırken görürdük. Genelde o zaman ormanın içinde bu kadar çok belli olmuyordu ama şuanda daha fazla ortaya çıkmışlar. Ama gerçekten doğa kendisini yeniliyor gördüğünüz gibi. Daha önce ki geçişlerimizde buralarda daha fazla çiçek vardı hatta başka renkler de vardı. Kimilerini göremedim şu anda. Eminim aşağı taraflarda daha var memnunum görmekten” şeklinde konuştu.
Şenay Tokmak, ayı güllerini koparmanın cezası ile alakalı olarak, “Ben de geçen yıl öğrendim bu şekilde bir ceza olduğunu. Bu yıl için tekrardan değerleme oranlarına göre 109 bin lira olmuş koparmanın cezası, umarım halkımız da bu konularda bilinçlenir de gelip koparamaz” açıklamasında bulundu.

Milli Parklar yetkilileri tarafından ayı gülleri ve öbür endemik bitkilerin görüldüğü alanlarda sık aralıklar ile kontroller yapılıyor. Bitkilerin kopartıldığını ya da zarar verildiğini belirledikleri kişilerin izini dedektif gibi süren ekipler, 109 bin 593 lira para cezası ve adli ceza uyguladıklarını söyledi.

Güldemet Kızıl

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.