Dünyanın En Kalabalık Ülkesi, Türkiye’ye Yöneldi

Son dönemlerde ikili ilişkilerin gelişmesi sonucu Türkiye pazarına açılan Çin, gözüne Gaziantep'i kestirdi.

Küresel ekonomide yaşanan çalkantılı süreç, ülkeler arasındaki ikili ticaret ilişkilerini daha da önemli kılıyor. Bu anlamda birçok ülke ile ihracat hacmini genişletmek için masaya oturan Türkiye, bu mücadelesinin karşılığını almaya başladı. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, Gaziantep’e bir heyet göndererek ihracatçılarla görüştürdü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Çin’e yaptığı bir ziyarette iki ülke arasındaki ticaret ağının daha da yaygınlaştırılması çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı çok geçmeden yanıt bulmuş ve Çinli yatırımcılar Türkiye’ye yatırım konusunda detaylı bir araştırmaya koyulmuştu. Gelişen ilişkiler, bu ülkeye yapılan gıda ihracatını da önemli ölçüde artırdı. Ülkedeki kabalık nüfusun ihtiyacını karşılamak için sürekli dışarında ürün ithal etmek durumunda olan Çin hükümeti, Türkiye pazarına yöneldi.

GAZİANTEP’İ GÖZLERİNE KESTİRDİLER

Yıl sonuna kadar Türkiye’den 2 bin tona yakın kiraz alması beklenen Çin, Gaziantep’e de bir heyet gönderip ihracatçılarla görüştürdü. Bu kentten kuru meyve satın alması beklenen Çin’in hamlesi kentteki vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Son yıllarda iç piyasada ürünlerini istediği fiyata satamayan üretici, Çin pazarına açılmanın heyecanını yaşıyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı