adplus-dvertising

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

Her yıl açıklanan Dünyanın en iyi 500 Üniversitesi bu yıl da açıklandı. Yıllardır birinciliği kimseye kaptırmayan Oxford Üniversitesi yine birinci oldu. 2020 Listesinde Türkiye'den hangi üniversiteler bu listeye girmeye hak kazandı ayrıntılar haberimizde....
Takip et
Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yıllardır açıklanan liste bu yıl da açıklandı. Türkiyeden 2 Üniversite bu listeye girmeye hak kazandı. Araştırmayı yapan Londro merkezli Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Times Higher Education, değerlendirmede bilimsel araştırma sayısı, uluslararası çalışamalar ve gelir artışı göz önüne alındığını belirtti. 2020 Listesinde 92 ülkeden 1400 üniversitenin yer aldığı listede İngiltere’deki Oxford Üniversitesi bu yıl da birinci oldu. İkinci sırada ABD’den Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, üçüncü sırada ise İngiltere’den Cambrdige Üniversitesi yer aldı.

Dünyanın en iyi 500 Üniversitesi listresine bu yıl Türkiye’den 2 Üniversite girebildi. Çankaya ve Sabancı üniversiteleri ilk 500’e girmeyi başarırken, listede ilk 600 içine Bilkent, Hacettepe, Koç Üniversiteleri, ilk 800 içine ise Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ girmeyi başardı. Geçen yıl listrede Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ilk 500 içinde yer almıştı.

Türkkiye’nin listede değerlendirmeye tabi tutulan toplamda 34 Üniversitesi var. İlk 200 üniversite içinde ABD’den 60, İngiltere’den 28, Almanya’dan 23 ve Avustralya’dan 11 Üniversite yer alıyor. Kanada, İtalya ve Almanya’nın ise üniversitelkerinin konuımunu güçlendirdiği göörülüyor.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.