Dünyanın en hızlı bilgisayarı Japonya’dan çıktı!

Japon imalatı süper bilgisayar “Fugaku”, saniyede 440 katrilyondan fazla işlem yapma hızıyla TOP500 listesinde bir defa daha dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi.
Takip et
Dünyanın en hızlı bilgisayarı Japonya’dan çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Senede iki defa güncellenen dünyanın en hızlı süper bilgisayarlar seçkisi TOP500’de Japonya’dan Fugaku, sürdürdüğü birinciliği kasımda rakiplerine kaptırmadı.

Üst Performans LinPack (HPL) hız göstergeleri referans alınarak hazırlanan listede Fugaku, saniyede 440 katrilyondan fazla işlem yapma hızına erişti.

Yakaladığı 442,010 teraflop hızla Fugaku, en yakın rakibi ABD’li rakibi Summit’ten 3 kat daha çok hesaplama ve en hızlı işlemde liderliğini korudu.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı Japonya’dan çıktı!

Fujitsu imalatı A64FX 48C 2,2 GHz işlemciyle desteklenen 7,6 milyondan fazla çekirdeğe sahip Fugaku, yakaladığı bu verilerle bir defa daha dünyanın en hızlı süper bilgisayarı unvanını elde etti.

Elektronik devi Fujitsu sponsorluğundaki Fugaku süper bilgisayarı, Kobe kentindeki Rikagaku Araştırma Enstitüsünde (RIKEN) işletiliyor.

RIKEN’in bilim direktörlerinden Matsuoka Satoşi, Fugaku’nın bir defa daha ileri performansını ispat ettiğini ve süper bilgisayarın

karbonsuzlaşma faaliyetlerinde kullanılmasını hedeflediklerini bildirdi. Fugaku, Japon dilinde “varlıklı zirve” manasına geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.