Dünyanın en eski hayvan fosili Kanada’da bulundu!

Nature dergisinin son sayısında yayımlanan bir incelemede, Kanadalı jeolog Elizabeth Turner’in, dünyadaki hayvan hayatının en eski fosil kaydını bulmuş olabileceği kaydedildi.
Takip et
Dünyanın en eski hayvan fosili Kanada’da bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AP’de yer verilen haberde, Kanada’nın Laurentian Üniversitesi jeologlarından Elizabeth Turner’in, Northwest Territories eyaletinde 1980’lerden beri incelediği kayalıklarda 890 milyon senelik sünger fosilleri bulduğu söylendi.

Çalışmada ortalama bir milyar sene önce, şu anda dik dağlarla kaplı kuzeybatı Kanada bölgesinin, antik sünger kalıntılarının mineral tortularda korunabileceği tarih öncesi bir deniz ortamı olduğu hatırlatıldı.

Haberde Jeolog Elizabeth Turner’in, Northwest Territories eyaletindeki kazı alanında, sadece helikopterle erişilebilen uzak bir bölgede yeni kayalar keşfettiği, bu kayaların ince bölümlerinin modern sünger iskeletlerine benzeyen üç boyutlu yapılar içerdiği bildirildi.

Bitişik kaya katmanlarının tarihlendirilmesi neticesi, örneklerin ortalama 890 milyon sene yaşında olduğu saptanırken, bunun dünyada bugüne kadar bulunan en eski hayvan fosilinden 350 milyon sene daha yaşlı olduğuna işaret edildi.

Birçok bilim insanı, ilk hayvan gruplarının, yumuşak süngerler yahut kas ve sinirleri olmayan, fakat farklı işlevlere ve spermlere sahip hücreler de dahil olmak üzere basit hayvanların niteliklerine sahip sünger benzeri yaratıkları içerdiğine inanıyor.

Bilim dünyası, dünyadaki hayatın ortalama 3,7 milyar sene önce başladığını savunurken, ilk hayvanların çok daha sonra ortaya çıktığını ve bunun tam olarak ne zaman olduğunu tartışıyor.

Bilim insanları şuana kadarki münakaşasız en eski sünger fosillerinin, Kambriyen dönemi olarak isimlendirilen ortalama 540 milyon sene öncesine ait olduğunu kabul ediyor.

Mevcut delillerin süngerlerin çok daha erken, ortalama bir milyar sene önce ortaya çıktığını gösterdiğini belirten bilim dünyası, bugüne kadar bunu destekleyici bir fiziksel delil bulamamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.