Yellen: Bankacılık krizine rağmen yumuşak iniş hala mümkün

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankacılık sektöründe geçen ay meydana gelen karışıklığın Amerika’yı yumuşak iniş elde etmekten alıkoymadığını belirtti.

Yellen: Bankacılık krizine rağmen yumuşak iniş hala mümkün

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkesinde meydana gelen ve bütün dünyada finansal alanı sarsan bankacılık krizi konusunda "Riskler var mı? Elbette. Buradaki riskleri küçümsemek istemiyorum ama bunun mümkün olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Yellen, CNN'den Fareed Zakaria'ya özel bir röportajda, "Hepimizin kuvvetli bir işgücü piyasası olarak kabul edeceğini düşündüğüm şeyi korurken enflasyonu düşürmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Enflasyonu yükselten faktörlerin, başta Rusya'nın Ukrayna'da gıda ve enerji fiyatlarını yükselten savaşı olmak üzere ABD işgücü piyasasında görülen sıkılığın çok ötesine geçtiğini belirten Yellen, "Araba endüstrisi gibi ekonominin kritik parçalarını tıkayan mühim malzeme kıtlıklarına neden olan salgın dönemindeki tedarik zinciri kesintilerine" dikkat çekti.

Yellen, "Enflasyonu artıran tedarik zinciri darboğazlarını görüyoruz, bunlar çözülmeye başlıyor." diye bu hafta açıklanan ABD ekonomik verilerinin, enflasyon ve tüketici harcamaları gibi alanlarda soğuma sinyallerinin devam ettiğini gösterdiğini ekledi.

Yellen: Bankacılık krizine rağmen yumuşak iniş hala mümkün

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın