Sudan karıştı! Ordu komutanından tehdit gibi uyarı

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, “Saldırılar devam ederse farklı bölgelerden kuvvetleri Hartum’a sokacağız” şeklinde konuştu.

Sudan karıştı! Ordu komutanından tehdit gibi uyarı

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasındaki çatışmalar sürüyor.

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan meydana gelen çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Saldırıların devam etmesi halinde farklı bölgelerden kuvvetleri Hartum'a sokacaklarını belirten Burhan, "Hızlı Destek Güçleri (HDK) sabah saat 09.00'da evime saldırdı. Öte Yandan Hartum'un güneyindeki Spor şehri bölgesinde orduyu taciz etti. Ordu Karargahı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi bütün stratejik tesislerinin kontrolleri orduda. Henüz harekete geçirmediğimiz askeri üslerimiz ve uygulamadığımız taktiklerimiz var. Hala aklın sesine kulak veriyor ve Hartum'a giren HDK kuvvetlerinin yerlerine geri dönmesini talep ediyoruz. Saldırılar devam ederse farklı bölgelerden kuvvetleri Hartum'a sokacağız. Kimse savaşı tercih etmez ama yaşananlar insanlara ibret olsun" ifadelerini kullandı.

Sudan Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamada, ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasındaki silahlı çatışma neticesi 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Taraflar arasındaki anlaşmazlık

Sudan ordusunun başında Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan bulunurken, RSF ise konseyin başkan yardımcısı Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo tarafından yönetiliyor. Ordu ile RSF arasındaki gerilim, 5 Aralık 2022’de sivil hükümete geçişin ve demokratik seçimlerin önünü açması maksadıyla imzalanan "çerçeve anlaşmada" RSF’nin tamamen orduya entegre edilmesini içeren reformdan kaynaklanıyor. El-Burhan RSF’nin ordudan bağımsız bir güç olarak hareket etmesine daha çok müsamaha göstermeyeceğini söyleyerek derhal orduya katılmasını, Dagalo ise bunun sivil bir yönetim ile gerçekleştirilmesini istiyor.

RSF, eski yönetimde Darfur'daki isyancılara karşı savaşmak için kurulmuştu.

Sudan karıştı! Ordu komutanından tehdit gibi uyarı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın