Rusya AKKA’dan çekilme kararı aldı, Türkiye’den açıklama geldi

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ülkemiz, bu şartlar altında, NATO Müttefiki öbür AKKA taraf devletleriyle beraber Antlaşma’nın uygulamasını gerek duyulacak bir müddet için askıya almak vaziyetinde kalmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Rusya AKKA’dan çekilme kararı aldı, Türkiye’den açıklama geldi

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını söyledi.

RUSYA AKKA'DAN ÇEKİLDİ

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, " Rusya Federasyonu'nun Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekilme kararını üzüntüyle karşılıyoruz. AKKA'nın mihenk taşlarından birini teşkil ettiği Avrupa güvenlik mimarisinde bilhassa 2007'den itibaren giderek artan bir aşınma müşahede edilmekteydi. Rusya'nın AKKA'dan çekilme kararının 7 Kasım 2023'de yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, öbür taraf devletlerce Antlaşma'nın manalı bir biçimde uygulanması maalesef fiilen olanaksız hale gelmiştir." ifadelerine yer verdi.

"ASKIYA ALMAK ZORUNDA KALDIK"

Açıklamada, "Ülkemiz, bu şartlar altında, NATO Müttefiki öbür AKKA taraf devletleriyle beraber Antlaşma'nın uygulamasını gerek duyulacak bir müddet için askıya almak vaziyetinde kalmıştır. Bu karar özünde geri alınabilir özelliktedir. Kanat rejimi dahil alt bölgesel sistemiyle ve sayısal sınırlamalarla askeri güçler arasında denge, şeffaflık ve öngörülebilirlik sağlayan hukuki bağlayıcı özellikteki AKKA'nın temellerine ve asıl ilkelerine duyulan ihtiyaç devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte Avrupa güvenlik mimarisinde ihtiyaç duyulabilecek güncelleme, fakat bu temeller üstüne inşa edilebilecektir. Bu itibarla konuya ilişkin temaslarımızı alakalı bütün taraflarla sürdüreceğiz. İçinden geçmekte olduğumuz olağanüstü dönemde, silahların kontrolü, silahsızlanma ve yayılmanın engellenmesi düzenlemelerinin tam olarak uygulanmasına geri dönülmesi uluslararası güvenlik bakımından her zamankinden daha da büyük önem taşımaktadır." dendi.

Rusya AKKA’dan çekilme kararı aldı, Türkiye’den açıklama geldi

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın