Haber.com

Rum lider, Kıbrıs konusunda Avrupa’dan yardım istedi

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Almanya Başbakanı Scholz ile görüşmesinde, AB’nin Kıbrıs probleminin çözümü için daha baskın rol oynamasını istedi.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Berlin'de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmede Kıbrıs probleminin çözümü ve Ada'daki bölünmüşlüğün giderilmesi için AB'nin daha baskın bir rol oynamasını istedi.

Görüşme ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Rum lider, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin sonrasında mevcut jeopolitik ortamda Avrupa, Birleşmiş Milletler çerçevesi dahilinde müzakerelerin tekrardan başlatılması için kararlı bir katkı sağlayabilir ve sağlamalıdır" diyerek konuştu.

Güney Kıbrıs'ın AB mensubu olduğunu ve bu sebeple Kıbrıs probleminin Avrupa'nın da problemi olduğunu söyleyen Hristodulidis, problemin çözümünün doğrudan AB'ye de etkilerinin olacağını belirtti.

Hristodulidis, "AB, Kıbrıs halkı için; Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, Türkiye ve Avrupa Birliği için bütün tarafların üstünde uzlaşacağı bir çözüme götürecek araç ve teşviklere sahiptir" diyerek konuştu.

Yayınlanma 2023-05-26 09:19:47
Okunma Sayısı 190
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?