Macron’un konuşması ters tepti! Fransa’da sokaklar yangın yeri

Ulusa sesleniş konuşması gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkeyi yangın yerine çeviren emeklilik reformunun lüzumlu olduğunu söyledi. Ülkedeki tansiyonu düşürmek isteyen Macron’un konuşmasından sonra başta Lyon olmak üzere birçok şehirde sokak eylemleri tekrardan tavan yaptı.

Macron’un konuşması ters tepti! Fransa’da sokaklar yangın yeri

Fransa'da hükümetin emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasını içeren kanun tasarısını oylamadan meclisten geçirme kararı üstüne 16 Mart'ta kitlesel gösteriler başlamıştı. Ülke genelinde gerçekleştirilen protestolarda 1000'den fazla kişi gözaltına alınırken gösterilere sert müdahale eden polis ile protestocular arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları meydana geliyor.

DÜZENLEMENİN GEREKLİ OLDUĞUNU SAVUNDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşmasında emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran reforma karşı ülke genelinde gerçekleştirilen protestoları değerlendirdi. Reformun yol açtığı öfkeyi işittiğini fakat düzenlemenin lüzumlu olduğunu söyleyen Macron, "Herkesin emekliliğini garanti altına almak için bu değişikliklere ihtiyaç vardı" derken daha çok çalışmanın bütün ülke için daha çok refah yaratacağını savundu.

TANSİYONU DÜŞÜRMEYİ AMAÇLADI

Fiyatların arttığını ve gelirlerinin birçok Fransız'a iyi hayata imkanı sağlamadığını ifade eden Macron, konuşmasının ülkenin protesto ve grevler döneminden uzaklaşmasına yardımcı olacağını umduğunu kaydetti.

YAPTIĞI KONUŞMA TERS TEPTİ

Fakat bu konuşmadan sonra ülkedeki gerginlik tekrardan tavan yaptı. Lyon başta olmak üzere birçok şehirde sokağa çıkan protestocular, Macron'a bir defa daha geri adım atması çağrısında bulundu.

İşte ülkeden gelen son görüntüler;

haber.com - Güncel
Macron’un konuşması ters tepti! Fransa’da sokaklar yangın yeri
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın