Fransa’daki 1 Mayıs gösterilerinde 291 gözaltı!

Fransa’da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda polis ve protestocular karşı karşıya geldi. Hükümetin emeklilik reformunun protesto edildiği gösterilerde eylemciler ile polis arasında çatışma çıktı. Olaylarda 291 kişi gözaltına alınırken, 108 polis yaralandı.

Fransa’daki 1 Mayıs gösterilerinde 291 gözaltı!

Fransa'da 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda polis ve protestocular arasında çıkan çatışmalarda gözaltı ve yaralı sayısı arttı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin yaptığı açıklamada, polis ve protestocular arasında çıkan çatışmalarda 291 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

108 POLİS YARALANDI

Darmanin, 108 polisin yaralandığını aktararak, yüzden fazla polisin yaralanmasının son derece ender olduğunu ifade etti. Darmanin, başkent Paris'te bir polis memurunun üstüne molotofkokteyli isabet ettiğini aktararak, ellerinde ve yüzünde ciddi yanıklar oluştuğunu belirtti.

PROTESTOLAR ŞİDDETLENDİ

Hükümetin emeklilik reformunun protesto edildiği gösterilerde, başta başkent Paris, Nantes ve Lyon olmak üzere siyah giyimli göstericiler polise molotofkokteyli ve havai fişekler ile saldırmış, bazı araçları ateşe vermişti. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etmişti.

EMEKLİLİK REFORMU PROTESTO EDİLİYOR

Fransa'da emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılması içeren ve Ulusal Meclis'te oylamaya sunulmadan geçirilen emeklilik reformu kanunu 15 Nisan'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanarak yasalaşmıştı. Emeklilik reformu karşıtı gösterilerde şu ana kadar binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa
Fransa’daki 1 Mayıs gösterilerinde 291 gözaltı!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın