Fitch’ten ABD kararı

Fitch, borç limiti anlaşmasına karşın ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye alma kararından vazgeçmiyor.

Fitch’ten ABD kararı

Fitch'ten ABD kararı

Fitch Ratings yaptığı açıklamada, hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesine izin verecek bir borç limiti anlaşmasına karşın ABD'nin "AAA" kredi notunun negatif izlemeye devam edeceğini belirtti.

ABD Senatosu Perşembe günü, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında aylarca süren çekişmelerin sonrasında, Başkan Joe Biden tarafından desteklenen ve hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını yükselten iki partili bir yasayı onayladı.

Fitch yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki iki sene içinde mali açıkları ılımlı bir biçimde azaltırken hararetli siyasi partizanlığa karşın bir anlaşmaya varmak olumlu düşüncelerdir." şeklinde konuştu.

Açıklamada "Fakat Fitch, x-tarihinden önce (Hazine'nin nakit pozisyonu ve olağanüstü tedbirler tükendiğinde) borç limiti ve son dakika askıya almalar etrafında tekrarlanan siyasi açmazların mali ve borç konularında yönetişime olan güveni azalttığına inanıyor. Politika oluşturmanın tutarlılığı ve güvenilirliği ile beklenen orta vadeli maliye ve borç gidişatı, değerlendirmemizde kilit faktörler olacak." ifadeleri yer aldı.

Ajans öte yandan, son 15 senede yönetişimde "devamlı bir bozulma" olduğundan, artan siyasi kutuplaşmadan ve hükümetin borçlanma sınırını yükseltmenin yanı sıra artan mali açıkların ve borcun tekrarlanmasından bahsetti.

Fitch, geçen hafta ABD'nin kredi notunu olası bir indirim için izlemeye almıştı.

Cuma günü, araştırmayı bu senenin üçüncü çeyreğinde çözmeyi planladığını belirtti.

Fitch’ten ABD kararı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın