BM’den dinleme skandalı tepkisi: “Genel Sekreter bu duruma şaşırmadı”

ABD Savunma Bakanlığı’ndan sızdırılan belgelerin yankıları sürüyor. Sızdırılan bilgilerde, ABD istihbaratının BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görüşmelerini dinlendiği gün yüzüne çıktı. Guterres’in sözcüsü, genel sekreterin “dinlendiğine şaşırmadığını” belirtti.

BM’den dinleme skandalı tepkisi: “Genel Sekreter bu duruma şaşırmadı”

"Genel Sekreter uzun zamandır bu işi yapıyor. Senelerdir siyasetle uğraşıyor. Dolayısıyla özel konuşmalarının birileri tarafından dinlemesi kendisini şaşırtmadı."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının sonrasında bu tepkiyi verdi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan sızan istihbarat belgelerinde, BM Genel Sekreteri'nin özel konuşmalarına dair raporlar yer almıştı.

Guterres'in Rusya'ya karşı yeterince sert davranmadığının ifade edildiği raporlarla alakalı, BM Genel Sekreteri'nin sözcüsü Stephane Dujarric'ten açıklama geldi.

BM sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

"Genel Sekreter bir ülkeye "yumuşak" yaklaştığı yok. Ukrayna savaşı özelinde uluslararası hukuk ihlallerini, BM koşulu ihlallerini çok net bir biçimde vurguluyor. Moskova'da da Kiev'de de New York'ta da aynı şeyleri belirtiyor. Konuşmaları ortada."

1946 tarihli Birleşmiş Milletler Ayrıcalık ve Dokunulmazlık Sözleşmesi, 1947 ABD-BM sözleşmesi ve 1961 tarihli Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi uyarınca, BM görevlileri ve yetkilileri dinlenemez ve casusluk faaliyetlerinin hedefi olamaz.

Fakat ABD, bu üç sözleşmeyi de ihlal ederek BM Genel Sekreteri'nin telefon konuşmalarını dinledi ve kayıt altına aldı.

BM’den dinleme skandalı tepkisi: “Genel Sekreter bu duruma şaşırmadı”
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın