Almanya Başbakanı Scholz: “Putin ile tekrar görüşmeyi planlıyorum”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’daki savaşa yönelik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “zamanı gelince” tekrardan görüşmeyi planladığını açıkladı.

Almanya Başbakanı Scholz: “Putin ile tekrar görüşmeyi planlıyorum”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman medyasına röportaj verdi. Başbakan Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zamanı geldiğinde görüşmeyi planladığını belirtti. Son telefon görüşmelerinin üstünden uzun süre geçtiğini söyleyen Scholz, “Zamanı geldiğinde Putin ile tekrar konuşmayı planlıyorum” ifadelerini kullandı.
Rusya'da iktidar değişikliği olması vaziyetinde izleyeceği yol sorulan Scholz, "Bu tür spekülatif şeyler umurumda değil. Eninde sonunda Moskova ve Kiev'deki yetkililer bir anlaşma yapmak mecburiyetinde kalacak" şeklinde konuştu.

Scholz, amacının Ukrayna'yı aktif olarak desteklerken öbür taraftan NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma çıkmasını engellemek olduğunu vurgulayarak, “Kesinlikle yalnız başımıza hareket etmemeliyiz, dostlarımız ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içinde hareket etmeliyiz” dedi.

Savaşın müzakere yoluyla sona erme olasılığı sorulan Scholz, Putin'in savaşın "bir tür soğuk barış" yaparak bitirilemeyeceğini anlaması gerektiğini belirtti. Scholz, “Adil bir barıştan bahsediyoruz ve bunun ön şartı Rus birliklerinin geri çekilmesidir” şeklinde konuştu.

İki lider, en son 2 Aralık’ta telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bir saat süren görüşmede Scholz, Putin'in Rus askerlerini Ukrayna'dan çekmesini isterken, Putin ise Berlin yönetiminin Ukrayna'daki krize yönelik tutumunu tekrardan gözden geçirmesi gerektiğini söylemişti. İki lider öte yandan 13 Eylül'de de telefon görüşmesi yapmıştı.

Almanya Başbakanı Scholz: “Putin ile tekrar görüşmeyi planlıyorum”
Bizi Takip Edin

Bize Katılın