ABD, Türkiye'ye F-16 Satışı Konusunda Kararını Açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye ait mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim sistemi olan Link-16 taktik veri bağlantı ağı için modernizasyon kitlerinin satışına Kongre'ye onay verdiğini duyurdu.

ABD, Türkiye'ye F-16 Satışı Konusunda Kararını Açıkladı
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim kabiliyetini güncellemek için taktik veri bağlantı (TDL) sistemi Link-16'nın modernizasyon kitlerinin satışına onay verdi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, F-16 uçaklarının iletişim sistemleri için gerekli olan modernizasyon kitlerinin Kongre'ye sunulduğunu doğruladı. Link-16 taktik veri bağlantı ağı, aynı anda birçok uçak ve yer istasyonu arasında veri aktarımı sağlayarak, askeri operasyonlarda koordinasyonu artırmak için kullanılıyor. ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, resmi silah satış kararını Kongre'ye iletti. Edinilen bilgilere göre, satış paketi F-16 savaş uçaklarının Link-16 taktik veri bağlantı sistemlerini "Block Upgrade-2" seviyesine yükseltmek için gerekli ekipman, mühendislik desteği ve Otomatik Çarpmayı Önleme Sistemlerini içeriyor. ABD Kongresi, NATO üyelerine verilen satış onayları için 15 iş günü, NATO üyesi olmayan ülkelere ise 30 iş günü içinde itiraz etme hakkına sahip. Dışişleri Bakanlığı, satış planlarını geleneksel olarak Kongre'ye gayriresmi olarak iletiyor ve geri dönüşler üzerine resmi tebligatı yapılıyor.

LİNK-16 NEDİR?

NATO ve müttefik ülkeler tarafından kullanılan Link-16, taktik veri bağlantısı (TDL) olarak adlandırılan bir askeri telsiz ağıdır. Bu ağ, hava araçları, gemiler ve kara birlikleri arasında taktiksel bilgi paylaşımı sağlayarak önemli bir rol oynamaktadır. Link-16'nın yüksek hızlı veri aktarımı, otomatik veri yenileme, dinamik yönlendirme ve geniş kapsama alanı gibi özellikleri, hava savunma, hava saldırısı, deniz savaşı ve diğer taktiksel operasyonlarda kullanılabilen bir dizi iletişim modu sunmaktadır. Bu nedenle, Link-16, askeri operasyonlarda kritik bir öneme sahiptir ve NATO tarafından da güçlü bir şekilde desteklenmektedir.
ABD, Türkiye'ye F-16 Satışı Konusunda Kararını Açıkladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın