ABD tarihinde bir ilk!

ABD’de, bir ordu tesisine 94 yaşındaki siyahi emekli asker Arthur Gregg’in isimi verildi. Bu vaziyet, ülkede bir ilk olarak tarihe geçti.

ABD tarihinde bir ilk!

Zaman zaman ırkçılık haberleriyle gündeme gelen ABD'de bir ilk meydana geldi.

Virginia eyaletindeki Fort Lee askeri tesisinin isimi, yapılan askeri törenle, Korgeneral Arthur Gregg ve Yarbay Charity Adams onuruna "Fort Gregg-Adams" olarak yenilendi.

Tesise ismi verilen siyahi kadın yarbay Charity Adams'ın, ABD Ordusunda rütbe alan ilk Afrika kökenli Amerikalı olduğu, 1918 doğumlu siyahi kadının 2022 senesinde vefat ettiği söylendi.

ABD Ordusu Kıdemli Komutanı Tümgeneral Mark Simerly, yaptığı açıklamada, "Tesisimizin yeni adaşları olarak Teğmen General Arthur Gregg ve Yarbay Charity Adams'a sahip olmaktan büyük onur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Yeni düzenlemeyle, 94 yaşındaki Gregg aynı zamanda, modern ordu tarihinde kendi ismini taşıyan bir tesise sahip yaşayan ilk Amerikan askeri ve aynı zamanda Afro Amerikalı olma unvanını kazandı.

Fort Lee'ye ilk kez 1950 Mayısında geldiğini söyleyen Gregg, "Burası benim profesyonel evim. Çok uzun zamanlı bir bağım var burayla. Adımın bu tesise verilmeye değer görülmesinden, bu tesisin bundan sonra bir siyahi kadın ve erkeğin adıyla anılacak olmasından çok mutluyum." diyerek konuştu.

Gregg, tören sonunda Adams'ın yakınlarıyla beraber tesisin yeni adının yazdığı büstün önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

ABD Ordusundan yapılan açıklamada, Fort Lee'nin, Konfederasyon liderlerinin ismini taşıyan üsleri tekrardan tespit edilme sürecinin bir parçası olarak seçilen 9 tesisin arasında olduğu söylenmişti.

Kaynak: AA

ABD tarihinde bir ilk!

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın