1993’ten bu yana böylesi ilk kez oldu: Onlar erdi muradına!

Kraliyet düğünü dendiğinde akla genellikle batılı ülkelerin monarşi aileleri gelir. Onların düğünleri de hemen hemen hep birbirine benzer. Ama bu defa dünya bambaşka bir törene tanıklık ediyor. Zaten kutlamalar da bir hafta öncesinden başladı.

1993’ten bu yana böylesi ilk kez oldu: Onlar erdi muradına!

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Kraliçe Rania'nın dört çocuğundan en büyüğü olan 28 yaşındaki Veliaht Prens Hüseyin, Suudi Arabistanlı mimar Rajwa Al Saif ile yaşamını birleştirdi. Bu tören sebebiyle, esasında ekonomik ve politik problemler yaşayan ülke kısa zamanlığına de olsa bir nefes aldı.

Gelin Rajwa, nikahın kıyılacağı salona, damadın erkek kardeşi Prens Haşim'in eşliğinde gitti.

Prens Hüseyin ile Rajwa Al Saif'in düğününden bir hafta önce ilk kutlamalar başladı. Önce geçtiğimiz hafta gelin onuruna bir kına gecesi düzenlendi. Beyaz üstüne altın rengi işlemelerle süslü giysisiyle parıldayan Rajwa'nın kına gecesine de kayınvalidesi Kraliçe Rania'nın yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Rajwa'nın gelinliğinin kuyruk kısmındaki işlemeler dikkat çekti.

Düğünden bir gün önce de damat Hüseyin için Ürdün Silahlı Kuvvetleri'ndeki görev arkadaşları sürpriz bir parti düzenledi. Aynı gün sokaklar da bayram yeri gibiydi. Ülkenin kültürel çeşitliliğini yansıtan müzik ve dans grupları sokaklarda geçit yaptı. Halkın büyük bölümü de genç prens ile gelinin mutluluğuna ortak oldu.

Uzun boylu gelin, nikah töreni için alçak topuklu ayakkabı tercih etti.

1 Haziran'da gerçekleşen düğün töreninin ülke için ayrı bir önemi daha var. Elbette ülkede başka düğünler de yapıldı, bunlardan biri de geçtiğimiz mart ayında gerçekleşti. O düğünde Kral ile Kraliçe'nin büyük kızları Prenses Iman, Cemil Thermiotis ile yaşamını birleştirdi. İki ay önceki o düğün de gayet gösterişliydi.

Rajwa, kayınbiraderi eşliğinde nikah masasında bekleyen damat Prens Hüseyin'e doğru ilerlerken konuklar alkış yağmuruna tuttu.

Ama Veliaht Prens'in düğünü bir başka. Ülke, 1993 senesinde beri bu kadar büyük çapta ve böylesine geniş katılımlı bir tören görmedi. Bir başka deyişle Hüseyin ile Rajwa'nın düğünü 30 sene sonra ülkenin tarihine damgasını vurdu.

Prens Hüseyin, beyazlar içindeki Rajwa kendisine doğru ilerlerken heyecanını gizleyemedi.

Amman bu kadar gösterişli bir düğüne 1993 senesinin haziran ayında ev sahipliği yapmıştı. O gün henüz veliaht prens olan bugünün kralı Abdullah ile bugünün kraliçesi Rania Al Yassin, tıpkı bugün olduğu gibi kutlamaları günler öncesinden başlayan büyük bir törende yaşamlarını birleştirmişti.

Rajwa ile Hüseyin'in nikahı kıyıldıktan sonra birbirlerine yüzüklerini takarken bazı konuklar zılgıt çekti.

Bugün Ürdün'de yaşamlarını birleştiren Prens Hüseyin ile Rajwa Al Saif için bir düğün de İtalya'nın Sardinya adasında yapılacak. Bu düğünün hazırlıkları sırasında kurulan çardak sebebiyle çevreciler de ayaklanmıştı.

1993’ten bu yana böylesi ilk kez oldu: Onlar erdi muradına!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın