Dünya ülkeleri Türkiye’den SİHA almak için sıraya girdi!

Libya ve Suriye'de kullanılan son olarak da Dağlık Karabağ savaşında destan yazan Türk SİHA'ları için dünyadan yoğun talep var. SİHA'lar hem maliyet açısından hem de gösterdiği saha başarısı sebebiyle ön plana çıkıyor.
Takip et
Dünya ülkeleri Türkiye’den SİHA almak için sıraya girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin millî imkânlarla ürettiği Silahlı İnsansız Hava Araçlarına (SİHA) dünya çapında alaka giderek artıyor. Avrupa’dan, Körfez’e, Asya’dan Afrika’ya kadar birçok ülke, Türk SİHA’larını yakından takip ediyor. Son olarak Polonya’nın Bayraktar TB2 tedarik edeceğinin açıklamasın sonrasında yerli ve millî SİHA’ların hangi ülkeler tarafından kullanıldığı ve hangi ülkelerin alaka gösterdiği de gündeme geldi.

BAYRAKTAR TB2’YE YOĞUN TALEP

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Libya, Katar, Ukrayna ve Azerbaycan tarafından aktif olarak kullanılırken; Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan, Fas, Malezya, Kazakistan ve Pakistan ise bu sistemlere yoğun bir alaka gösteriyor. Suriye ve Kuzey Irak’taki terörle mücadele operasyonlarına mühim katkı sağlamanın yanı sıra, Libya ve Karabağ zaferinde ‘denge değiştirici vurucu güç’ olarak öne çıkan Bayraktar TB2’nin yakın zamanda Polonya silahlı güçlerinin envanterine girmesi bekleniyor. 24 tane Bayraktar TB2 alacak olan Polonya, böylece Türkiye’den TB2 satın alan ilk NATO ve AB mensubu olmuş olacak. Türk SİHA’ları Polonya’nın envanterine girmesiyle beraber Avrupa semalarında da boy gösterecek.

TUNUS VE S. ARABİSTAN SEMALARINDA

Bayraktar TB2’nin yanı sıra TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-S, Vestel Savunma’nın ürettiği Vestel Karayel Silahlı İHA’ları da birçok ülkenin gündeminde. ANKA-S Tunus ve Vestel Karayel ise Suudi Arabistan tarafından kullanılıyor.

ABD KONGRESİNDEN ONAY ÇIKMAMIŞTI

2000’li senelerde ABD yapımı Predator ve Repaer SİHA’larının Türkiye’ye satışına ABD Kongresinden izin çıkmaması üstüne Ankara, kendi SİHA’larını geliştirme sürecini hızlandırdı. Bugün Türkiye’de kullanımda çok sayıda yerli ve Sbulunuyor. Söz konusu sistemler TSK ve güvenlik kuvvetleri tarafından etkin bir biçimde kullanılırken, Türk SİHA’larına her geçen gün dünya kamuoyunda alaka artıyor.

SİHA’LARIN BAŞARISI İLGİYİ ARTIRDI

Savunma uzmanlarına göre, millî SİHA’lara birçok ülkenin alaka göstermesinin sebeplerinin başında fiyat, maliyet, etkinlik ve performans ile sahadaki başarısı yer alıyor. Uzmanlar, Karabağ, Libya ve Suriye gibi çatışma sahalarında kendini kanıtlayan yerli sistemlerin, asimetrik unsurlara karşı mücadelede ABD SİHA’larına göre daha başarılı olduğu ve daha ucuza yapabilme kabiliyetinde olduğunu vurguluyor.

TSK’NIN VURUCU HAVA KUVVETI

Keşif ve gözetleme, istihbarat sağlama gibi TSK ve güvenlik kuvvetlerine

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.