Dünya Bankası’ndan gelişmekte olan ülkelere yardım

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, ülkelerin ekonomik toparlanmalarına yardımcı olmak ve sağlık sistemlerini kuvvetlendirmek maksadıyla mart ayından bu yana rekor düzeyde destek sağlandığı söylendi.

Dünya Bankasının Kovid-19 salgının tıbbi, sosyal ve ekonomik etkilerine karşı gelişmekte olan ülkelere destek olmak maksadıyla 15 aylık sürede 160 milyar dolarlık kaynak sağlama taahhütünde bulunduğunun hatırlatıldığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik acil vaziyet operasyonlarının dünya nüfusunun yüzde 70’ine ev sahipliği yapan gelişmekte olan 100 ülkeye ulaştığı bildirildi.

60 MİLYON İNSAN İÇİN AŞIRI YOKSULLUK RİSKİ

Açıklamada değerlendirmelerine yer alan Dünya Bankası Başkanı David Malpass, “Salgın ve gelişmiş ülkelerdeki ekonomik faaliyetin durması 60 milyon insanı aşırı fakirliğe itebilir ve yoksulluğun azaltılmasına yönelik bu zamana kadar kaydedilen ilerlemenin çoğuna zarar verebilir.” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankasının 100 ülkede acil vaziyet operasyonlarını yaşama geçirmek için hızlı ve kararlı bir biçimde hareket ettiğini vurgulayan Malpass, ekonomik büyümenin tekrardan sağlanması için hızlı ve esnek cevaplar alınması gerektiğini kaydetti.

Malpass, Kovid-19 salgınıyla mücadelelerini finanse etmek için fakir ülkelerin borç ödemelerinin askıya alınmasının öneminin altını çizerek, hükümetlerin mali taahhütlerinin şeffaflığını mühim ölçüde artırmak için hızlı bir biçimde hareket etmeleri gerektiğini ve bunun yatırım ortamına olan güveni artırarak gelecekteki yatırımları teşvik edeceğini söyledi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı