adplus-dvertising

Dünya Bankası: “Ukrayna’ya ABD tarafından hibe edilen 4,5 milyar dolarlık finansman sağlandı”

Dünya Bankası, Rusya’nın işgali sebebiyle Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu sağlık, eğitim, sosyal hizmetler, acil ihtiyaçların karşılanması gibi hizmetler dahil olmak üzere Ukrayna hükümetine ABD tarafından sağlanan ek 4,5 milyar dolarlık hibe sağlandığını açıkladı.
Takip et
Dünya Bankası: “Ukrayna’ya ABD tarafından hibe edilen 4,5 milyar dolarlık finansman sağlandı”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Bankası, Ukrayna’da devam eden savaş sebebiyle Ukrayna hükümetinin acil ihtiyaçları karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan Ukrayna’da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları (PACE) Projesi dahilinde Ukrayna için ABD tarafından hibe edilen 4,5 milyar dolarlık ek finansman sağlandığını duyurdu. ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından gerçekleştirilen ve Dünya Bankası aracılığıyla yönetilen hibenin savaş uzadıkça artan fakirliğe, engelli çocuklara ve ülkelerinden giden milyonlarca kişiye sosyal ve mali yardım da dahil olmak üzere Ukrayna hükümetinin temel işlevlerini sürdürmesine yardımcı olacağı söylendi. Dünya Bankasından yapılan açıklamada, “Ek finansman, hükümetin ulusal ve bölgesel düzeylerde temel işlevleri yerine getirmesi için idari ve hizmet sunum kapasitesinin sürdürülmesine katkıda bulunacaktır. Proje, özellikle Ukrayna hükümetine savaşın sosyal ve ekonomik etkilerini hafifletmede ülke vatandaşlarının refahı için lüzumlu olan sosyal ödemeleri, sağlık hizmetlerini ve emekli maaşlarını karşılamada yardımcı olacak” dendi.

“Ukrayna halkını büyük ölçüde destekleyecek cömert bağışlar için minnettarız”

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass ise yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın hayat şartlarının ve yoksulluğun daha da kötüleşmesini engellemek için sağlık, eğitim ve sosyal koruma da dahil olmak üzere devlet hizmetlerine ihtiyacı var. ABD’ye ve ortaklarımıza hızlı destek mekanizmalarımız aracılığıyla devamlı destekleri ve Ukrayna halkını büyük ölçüde destekleyecek cömert bağışları için minnettarız” şeklinde konuştu.

Dünya Bankası Doğu Avrupa Bölge Ülke Direktörü Arup Banerji, “Temel hizmetlerin günlük olarak sağlanmasının yanı sıra tekrardan yapılanmayı sürdürmek için kaynaklara ihtiyaç var. Toparlanma ve tekrardan yapılanma odağında, Ukrayna savaş sonrası toparlanmaya geçişe hazırlanırken reformlara, şeffaflığa ve yönetişime olan alakayı artırmak da kritik olacaktır. Temel sosyal hizmetlerin devamının desteklenmesi, daha başarılı ve daha az maliyetli bir iyileşme ve tekrardan yapılanmayı destekleyecektir” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası, Ukrayna’ya 13 milyar dolar finansman sağladı

Dünya Bankası, bugüne kadar temel devlet hizmetlerinin devamını desteklemek için bağışçılardan alınan taahhütler de dahil olmak üzere Ukrayna’ya ortalama 13 milyar dolarlık acil vaziyet finansmanını seferber etti.

ABD, Ukrayna’ya toplamda 8,5 milyar dolar sağladı

USAID tarafından yapılan açıklamada ise, ABD’nin Ukrayna hükümetine ek 4,5 milyar dolar sağlaması ile Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya sağlanan bütçe desteğini toplamda 8,5 milyar dolara çıkaracağı ifade edilerek, Dünya Bankası aracılığıyla ABD Hazine Bakanlığı ile koordine edilen finansmanın dilimler halinde Ukrayna hükümetine gönderileceği ve ilk ödemenin bu ay içinde 3 milyar dolar ile başlayacağı aktarıldı. Bütçe desteğinin Ukrayna hükümetinin okullar ve hastaneler gibi altyapıyı sürdürmesine, insani yardım malzemeleri sağlamasına ve öbür kritik altyapılara gaz ve elektrik akışını sürdürmesine destek sağlayacağını söyleyen USAID, fonların uygun biçimde kullanıldığından emin olmak için Ukrayna hükümeti içinde yerleşik USAID tarafından finanse edilen üçüncü taraf gözetmenleri ile beraber Dünya Bankası tarafından sağlam koruma tedbirlerinin yerleştirildiğini ifade etti. USAID, “ABD, Rusya’nın sebepsiz ve haksız savaşının sonrasında Ukrayna’yı ve halkını desteklemeye kararlıdır” şeklinde konuştu.

Silah satın alımı için 1 milyar dolar

Pentagon Sözcüsü Todd Breasseale ise yardım paketinin uzun menzilli silahlar ve zırhlı tıbbi nakliye araçları için mühimmat dahil silahlar için 1 milyar dolar içerdiğini aktardı.

Ukrayna’nın yüzde 55’i fakirlikle karşı karşıya

Öte yandan Dünya Bankası, savaşın başlamasından önceki yüzde 2,5’e kıyasla Ukraynalıların yüzde 55’inin 2023 senesi sonuna kadar savaş ve yerinden edilmiş çok sayıda insan sebebiyle yoksulluk içinde yaşayacağını tahmin ediyor. Ukraynalı yetkililer, savaşın maliyeti ve azalan vergi gelirleri sebebiyle ülkenin ayda 5 milyar dolarlık bir mali açıkla karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.