adplus-dvertising

Dumanlar suç örgütü davasında 3 sanık hakkında tahliye kararı verildi

İstanbul’da Dumanlar ismiyle bilinen ve farklı ilçelerdeki işletmeleri haraca bağlamaya çalıştıkları ileri sürülen suç örgütünün davasının görülmesine devam edildi. 4’ü tutuklu, 1’i firari 26 sanığının yargılandığı davada mahkeme, 3 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.
Takip et
Dumanlar suç örgütü davasında 3 sanık hakkında tahliye kararı verildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da farklı ilçelerdeki taksi durakları ile eğlence mekanlarını haraca bağlamaya çalıştıkları ileri sürülen ve liderliğini Mehmet Veysi Duman’ın yaptığı iddia edilen ‘Dumanlar’ suç örgütü davasında 4’ü tutuklu, 1’i firari 26 sanığın yargılanmasına devam edildi. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 4 tutuklu sanık SEGBİS sistemi ile hazır edilirken, bir kısım tutuksuz sanıklar ile sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya müştekiler de katıldı.

Duruşmada beyanda bulunan müşteki Kadir Ocak bir kulüpte garsonluk yaptığını belirterek, “Ben kimseden şikayetçi değilim. Daha önce Mesut Duman ve arkadaşları çalıştığım yere gelip gidiyorlardı. Hatta bir ara ortak olacakları konuşuluyordu. Sonradan münakaşa oldu, kavga oldu. Bana karşı herhangi bir eylem olmadı. Genelde gece kulübünde her zaman kavga olur” şeklinde konuştu. Söz verilen tutuklu sanık Mehmet Veysi Duman ise “Örgüt lideri olduğum ileri sürülüyor. Ben gaspçı değilim, hırsız değilim, örgüt lideri değilim” şeklinde konuştu. Savunma yapan tutuklu sanıkların avukatları ise müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Yasin Bingöl, Kemal Kadak ve Mesut Duman’ın tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, polise yapılan adsız bir ihbar neticesi soruşturmanın başlatıldığı aktarılmıştı. İddianamede Mehmet Veysi Duman liderliğindeki örgütün Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri başta olmak üzere birçok yerde çeşitli suçlar işledikleri ve vatandaşları korkutarak sindirdikleri ifade edilmişti. İddianamede polis ekiplerinin Beylikdüzü’nde bulunan AVM’ye baskın düzenledikleri ve olay yerinde bulunan örgüt mensuplarının polislere saldırdıkları da aktarılmıştı.

İddianamede sanıklar Mehmet Veysi Duman ve Mesut Duman’ın ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurma’, ‘yağma’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘suç üstlenme’, ‘tehdit’, ‘yaralama’ suçlarından 85 seneden 195 seneye kadar değişen oranlarda hapis ile cezalandırılmaları talep edilmişti. Öbür 24 sanığın ise benzer suçlardan farklı miktarda hapis cezaları talep edilmişti.

Melike İnal

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.