Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Sigortalıların ve emeklilerin geride kalan eş, çocuk, anne ve babasına belli oranlarda aylık bağlanıyor. Bazı vaziyetlerde verilen maaş ikiye çıkıyor. Son gelen enflasyon zammı ile dul ve yetimin maaşı da yüzde 8.45 arttı.
Takip et
Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İŞE GİRENE KADAR…

Sosyal güvenlik sistemimiz yalnızca hayatta olanlara destek sağlamıyor, vefat eden sigortalının ve emeklinin yakınlarına da mühim haklar tanıyor. Öncelikle eşini kaybeden kadın yahut erkek, dul maaşı (ölüm aylığı) baba yahut annesini kaybeden erkek çocuk 18 yaşına, öğrenciliği devam ederse; orta öğrenimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alıyor. Kız çocukları ise evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun yetim maaşı alıyor. Malul derecesinde engelli (en az yüzde 60 oranında) erkek çocuğu da yaş aranmadan yetim maaşı alabiliyor. Peki bunun koşulları neler? İşte merak edilen 10 soru ve yanıtı.

1-Dul ve yetim aylığı için ölen sigortalının prim sayısı ve çalışma senesi mühim mi? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Evet. Sigortalı bir kişinin vefatı halinde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için en mühim koşul prim gün sayısı. Geride kalan yakınlara maaş bağlanabilmesi için memur ya da Bağkur’lu sigortalının Ekim 2008’den sonra ölmesi halinde, en az 1800 gün primin bulunması yeterli oluyor. Ekim 2008’den sonra ölen sigortalının SSK’lı olması halinde ise 5 seneden beri sigortasının bulunması ve 900 gün prim ödemiş olması koşulu aranıyor.

2-Eş üstünden SSK’dan dul aylığı olan kişi, babasının Emekli Sandığı sigortası sebebiyle yetim aylığı da alabilir mi? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

SSK’dan dul aylığı alanlar aynı zamanda Emekli Sandığı’ndan da yetim aylığı alabilirler.

3-SSK emeklisi bir kadın memur babası vefat edince, babasından ikinci emekli aylığı bağlatabilir mi? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Babadan dolayı yetim aylığı alınabilir. Fakat bu aylığı alabilmek için bekar yahut dul olma koşulu aranıyor.

4-SSK’ya tabi olarak çalışan bir kişi Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilir mi? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

SSK’ya tabi olarak çalışan yetimler, Emekli Sandığı’ndan aylık alabiliyor.

5-Eşten Bağkur’dan dul aylığı alan, memur babadan yetim aylığı bağlatabilir mi? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Bağkur’dan dul aylığı alınması Emekli Sandığı’ndan (memur ana yahut babadan dolayı) yetim aylığı alınmasına engel değil.

ERKEKLERİN DE HAKKI Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

6-Hangi vaziyette 3 maaş bağlanır?

Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor. Dikkat edilirse burada maaşlar ‘üç farklı sigorta sistemine göre’ bağlanıyor.

7-Dul maaşını yalnızca kadınlar mı alır? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Dul aylığının yalnızca kadınlara bağlandığıyla alakalı yanlış bir algı var. Yasa erkek, kadın ayrımı yapmıyor, sigortalının eşi olarak hak sahibi kişiyi tanımlıyor. Bu sebeple eşini kaybetmiş erkekler de ölüm aylığı alabilir. Eşini kaybetmiş erkeğin çalışması yahut emekli olması ölüm aylığı almasına engel olmadığı için evlenmediği sürece ölüm aylığının alınması mümkün.

8-Şu ana kadar bu hakkını bilmeyen nereye müracaat yapmalı? Geriye dönük ödeme var mı? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Dul ve yetim maaşı için lüzumlu koşullar oluşuyorsa yazılı olarak SGK’ya başvurmak gerekiyor. Lüzumlu koşulları sağladığı halde SGK’ya başvurmayanlara otomatik olarak aylık bağlanmıyor. Hem anne, baba ve kocadan beraber aylık kazandığını bilmeyenler hem de dul kalan erkeklere ölüm aylığı bağlandığından haberi olmayanların, SGK’ya müracaat yaparak hak sahibi olduklarını anlamaları çok mühim. Eğer kişi ölüm aylığı hak etmesine karşın SGK’ya müracaat yapmadıysa, 5 sene geriye dönük olarak ölüm aylıklarını talep edebiliyor.

HİSSEDE YÜZDE 8.45 ARTIŞ Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

9-Tekrardan evlenme vaziyetinde maaş kesilir mi?

Vefat eden kişinin eşi çalışsa da emekli olsa da ölüm aylığı alabilir. Kendi sigortalılığı sebebiyle gelir yahut aylık bağlanmamış olması halinde, eşe bağlanacak aylık oranı yüzde 75 olur. Ölüm aylığı alan eş tekrardan evlenirse maaşı kesilir. Aynı biçimde yetim maaşı alırken evlenen kız çocuğunun aylığı da kesilir.

10-Son zamla maaşlar ne kadar oldu? Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere dul ve yetim maaşına yüzde 8.45 oranında zam yapıldı. Zam vefat eden sigortalının dosyasına yansıtılıyor. Dolayısıyla bu maaştan hissesi oranında pay alanlara aynı oranda zam yapılıyor. Örneğin vefat eden emeklinin maaşı 2 bin 400 liraysa, son zamla beraber 2 bin 602 liraya çıktı.

Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Bu dosyadan yüzde 50 hissesi oranında yani 1.200 lira maaş alan eşin maaşı, zamla beraber 1.301 liraya çıkacak. SSK’dan dolayı dul ve yetim maaşı alanlara zamlı ödemeler 13-14 Temmuz’da yapıldı. Memur anne-baba ve eş üstünden maaş alanların zamlı ödemesi de bugün yatacak. Bağkur kapsamındakiler yarın zamlı maaşını alacak.

EMEKLİ SANDIĞI YASASI’NA GÖRE BAĞLANAN AYLIK ORANLARI Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Eş: Yüzde 75.

Emekli Sandığı’na tabi çalışan ya da Emekli Sandığı’ndan emekli aylığı alan eş: Yüzde 50.

Dul ve yetimin maaşı kaç para oldu, Yüzde kaç zam geldi?

Eş, bir yetim: Eş yüzde 60, yetim yüzde 30.

Eş, iki yetim: Eş yüzde 50, yetimlere yüzde 25-25.

Tek yetim: Yüzde 50. İki yetim: Yüzde 40-40.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.