adplus-dvertising

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!

Temmuzda 6 aylık enflasyon farkı ile zam almayı bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin yanı sıra dul ve yetimlerin aldığı maaşlar da tekrardan tespit edilecek. Yapılan tahminlere göre en düşük dul ve yetim aylığının 868, en yüksek ise 20 bin 851 lira olması bekleniyor. SGK ve BAĞ-KUR kapsamında çalışıyorsa yahut emekliyse dul ve yetim aylığından erkekler de faydalanabiliyor. Peki, hangi hallerde kimler dul aylığı alabilir? İşte temmuzda yapılacak olan maaş artışına ilişkin son dakika gelişmeleri…
Takip et
Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Asgari ücret zammı ile işçi, memur ve emeklilerin yanı sıra birçok kalemde değişiklik oldu. Bu kapsamda 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası, Genel Sağlık Sigortası primi, kıdem ve ihbar tazminatı, SGK idari para cezaları, dul ve yetim maaşı gibi kalemlere zam yapıldı. Yapılan son zam sonrasında en düşük dul ve yetim aylığı 627 lira olurken, en yüksek maaş 15 bin 55 liraya yükseldi.

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!

Dul ve yetim aylığına temmuz ve ocak aylarında olmak üzere senede iki kez zam yapılıyor. Henüz 6 aylık enflasyon farkı netleşmese de piyasanın beklentisi yüzde 38,5 oldu. Böylece 6 ayın sonunda en düşük dul ve yetim aylığının 868 olması bekleniyor. En yüksek maaş ise 20 bin 851 liraya yükselebilir. Kesin zam oranı ise 4 Temmuz’da açıklanacak.

ERKEKLER DE DUL MAAŞI ALABİLİYOR

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!Dul maaşının, ya da ölen eşin maaşının yalnızca kadınlara ödendiği gibi genel bir algı var. Oysa sosyal güvenlikle alakalı düzenlemelerde bir cinsiyet farkı belirtilmiyor. Dolayısıyla eşi ölen bir erkek de dul maaşı alabiliyor. Böylece kendi maaşıyla beraber emekli aylığı gibi dul aylığı da alması yani çift aylık mümkün oluyor. Burada kişinin çalışıyor ya da emekli olmasına da bakılmıyor. Aynen kadınlara ödendiği gibi koşullar oluşmuşsa erkeklere de ölüm aylığı veriliyor.

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!

EN AZ 5 SENE PRİM OLMALI

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!Aylığın kesilmesine sebep olan tek değişiklik ise ikinci bir evlilik. Koca evlenmediği sürece eşinin maaşını alabiliyor. Ölüm aylığı alabilmek için ölen eşin en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması koşulu var. SSK’lı (4A) olanların en az 5 sene sigortası, 900 gün primi varsa gene maaş bağlanıyor. Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması vaziyetinde aylıkta belli kesintiler yapılıyor.

SSK VE BAĞKUR

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!Erkek, SSK ve BAĞ-KUR kapsamında çalışıyorsa yahut emekliyse ölen eşin aylığının yüzde 50’sini dul aylığı olarak alır. Erkek sigortalı çalışmıyor ve BAĞ-KUR’lu da değilse ölen eşinin aylığının yüzde 75’ini alır. Erkek sigortalı çalışmıyorsa, emekli değilse ve eşinden aylık bağlanan çocuğu yoksa ölen eşinden yüzde 75 dul aylığı bağlanır.

EMEKLİ SANDIĞI

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!Ölen eş Emekli Sandığı’na tabi ise ve erkek de memur yahut memur emeklisiyse bu vaziyette erkek ölen eşinin aylığının yüzde 50’sini alır. Erkek SSK ve BAĞ-KUR’luysa ve aylık bağlanan çocuk yoksa ölen eşinden yüzde 75 oranında dul aylığı alır. Fakat aylık bağlanan bir çocuk varsa yüzde 60, birden fazla aylık bağlanan çocuk varsa yüzde 50 oranında dul aylığı alır. Bu hakkın elde edilebilmesi için ölen eşin en az 5 senelik memuriyeti olması gerekiyor.

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!

ÖLENE KADAR ÖDENİR

Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu!Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder. Baba yahut annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar aralıksız, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar aralıksız yetim aylığı almaya hak kazanır. Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malul vaziyeti mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir. Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üstü anne ve babası, ölüm aylığı isimi altında maaşa bağlanabilir. Dul ve yetim aylığı alabilmek için resmi istekte bulunulması koşul. Bunun için ölüm aylığı talep belgesi il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim edilmeli. Dul ve yetim aylığı, sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk ayın başında ödenmeye başlar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.