Düğünde Bir Davetli Eşek, Bir Davetli İse Öküz Oldu!

Yıllardır süre gelen geleneklerini sürdüren Kütahyalılar, düğünlerde çift süren hayvan kılığına giriyor.

Kütahyalılar, 21. yüzyılda bile geleneklerinden vazgeçmeyerek düğünlerini bu kurallara uygun olarak yapıyorlar. Çiftçilikte hayvan ve insan gücünün yoğun olarak kullanıldığı yıllara gönderme yapılan düğün törenlerinde, bazı davetliler sabana koşulan eşek ve öküz kılığına girerek davetlileri eğlendiriyor.

Doğaçlama tiyatrolar eşliğinde misafirlere keyifli anlar yaşatan vatandaşlar, bu geleneklerin devam etmesinden ve gelecek nesillere aktarılacak olmasından son derece memnun. Yıllardır Kızılçukur Köyü’ndeki her düğünde icra edilen bu etkinliklerde eşek ve öküz kılığına girerek misafirleri eğlendirenler, düğün sahibinden kesinlikle bir ücret talep etmiyor ve yaptıkları gösterileri gönüllü olarak sahneliyorlar.

KONU İKİ KARDEŞİN ARAZİ KAVGASI

Köy meydanında yapılan düğünlerde, eski dönemlerde arazi kavgasına giren iki erkek kardeş canlandırılıyor. Ekin ekildiği sırada arazisinin ihlal edildiğini iddia eden kardeş ile onun arazisine geçmediğini söyleyen diğer kardeşin atışması izleyicileri kahkahalara boğuyor. Ekin ekme işi sırasında çıkan bu tartışma araya girenler sayesinde tatlıya bağlanıyor ve ekinler ekilebiliyor. Bu oyun her düğünde farklı senaryolarla sahneleniyor ve oyuncular önceden bir çalışma yapmadan tamamen doğaçlama olarak oyunlarını icra ediyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı