‘Düğün ve taziye yapmayın’! Koronadan ölmeden önce 2 gün önce böyle uyarmıştı

ANKARA’da taziyesinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan Harun Talhaş (55) tedaviye alındıktan 2 gün sonra öldü. Talhaş, tedavisinin başladığı gün “Vatandaşların düğün yapmaması lazım, taziye, cenaze evi gibi toplu şeyleri yapmaması lazım.Çok tehlikeli, kesinlikle hastalanırlar” diye uyarmıştı.

Fransa’nın Marsilya şehrinde yaşayan Harun Talhaş’ın babası, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirdi. Talhaş’ın babasının cenazesi, memleketleri Erzurum’da cenaze töreni ardından toprağa verildi. Cenazenin defnedilmesinden kısa süre sonra rahatsızlanan Harun Talhaş, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurdu. Talhaş’ın, hastanede yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı.

Babamı defnettik, işte orada koronayı kaptık

Talhaş, Erzurum’da ilk tedavisinin ardından Ankara’daki hastaneye başvurdu. Talhaş, burada ilk tahlil ve tetkiklerinin hemen ardından tedavi altına alındı. Fransa’dan Erzurum’a gelip, babasının cenazesinde hastalığa yakalanan Talhaş, hastanede tedavisine başlandığı gün’ya yaptığı açıklakada, babasının Fransa Marsilya’da vefat ettiğini, cenazeden 3-4 gün önce Erzurum’a geldiğini anlatan Talhaş, “Erzurum’da defnettik babamı.İşte oradan bu hastalığı kaptık” dedi.

‘Düğün ve taziye yapmayın’! Koronadan ölmeden önce 2 gün önce böyle uyarmıştı

‘Düğün taziye yapmamak lazım’

İlk gün bir titreme, üşüme geldiğini, sonra ateşinin çıktığını belirten Talhaş, “Ertesi gün sabahgidip test yaptırdım. Pozitif çıktı. Sonra Ankara’ya geldim. Cenazede millet vardı, tanış çok olduğu için rastgele geliyor, başsağlığı diliyor. Vatandaşların bunları yapmaması lazım. Düğün yapmaması lazım, taziye, cenaze evi gibi toplu şeyleri yapmaması lazım. Çok tehlikelidir, çok tehlikeli, kesinlikle hastalanırlar. Nefes almakta zorlanıyorum. Ateşim var, zor bir durum. İnsan istediği gibi yemek yiyemiyor, içemiyor” diyerek, uyarılarda bulundu.

‘Düğün ve taziye yapmayın’! Koronadan ölmeden önce 2 gün önce böyle uyarmıştı

2 gün sonra yaşamını yitirdi

Ancak Harun Talhaş, hastanede tedavi altına alındıktan 2 gün sonra yoğun bakımda hastalığa yenik düşerek, yaşamını yitirdi. Ölümünden 2 gün önce’ya verdiği röportajında güçlükle de olsa konuşarak salgına karşı vatandaşlarıuyaran Harun Talhaş’ın yaşamını yitirmesi, sağlık çalışanlarını da üzüntüye boğdu.

‘Düğün ve taziye yapmayın’! Koronadan ölmeden önce 2 gün önce böyle uyarmıştı

Doktoru durumun ciddiyetine dikkat çekmişti

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk,hastaneye başvurduğunda Harun Talhaş’ın durumunun ciddiyetine dikkat çekerek, “Şikayetleri ciddi anlamda rahatsızlık vericiydi. Biz ilk tahlil ve tetkiklerini yaptıktan sonra Kovid-19 rahatsızlığı tanısı ile kendisine ilk tedavileri başladık; fakat hastamızın rahatsızlıklarının giderilmesi için yoğun bakım şartlarında belli bir süre daha takibi var. Solunum sıkıntısı orta şiddetli. Öyküsü sorgulandığında taziye evinde kalabalık ve riskli ortamdan dolayı hastalandığı sonucuna ulaştık. Ona yönelik tedavisi de başlanmış durumda. Hastamızın tedaviye de kısa bir süre sonra cevap verebileceğini umut ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı