Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!

Yasaklarının hafifletilmesi ve evlilik sezonunun açılmasıyla birlikle düğünler arttı. Düğünlerin olmazsa olmazı da takılar, hediyeler… Yeni çiftler ailelerinden ve yakınlarından gelen hediyelerin vergisi var mı merak ediyor. Kanuna göre düğün hediyeleri için vergi istisnası var. Ama düğün hediyesi araba olursa, ya da geline yüklü bir çeyiz parası verilirse vaziyet değişiyor.
Takip et
Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi takı törenlerini de değiştirmişti… Geçen yaz okuduğum bir haberdi. Tekirdağ’daki bir düğünde, davetlilerle gelin ve damat arasındaki sosyal mesafeyi korumak için, takılar cansız vitrin mankenlerine takılmıştı. Bu yaz da pandemi yasaklarının kalkmasıyla gene bir düğün ve hediye haberi okudum… Bu defa Amasya Taşova’dan bir düğün: ’Dedesinden torununa sıfır araba.’ Takı olsun, araba olsun… Düğün sezonunun açılmasıyla beraber gelin ve damata verilen düğün hediyeleri neticede bir değer ifade ettiğinden yeni çiftler “Acaba bu hediyelerin vergisi var mı?” diyerek de soruyorlar.

İSTİSNA TANINIYOR Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!

Normalde anne-babadan dededen, nineden, kardeşten dahi olsa alınan hediyelerin (belirli tutarın üstündeyse) vergisi de var. Fakat düğünde takılan para, altın vb. hediyeler için Veraset ve İntikal Vergisi Yasası (VİV) istisna tanıyor. Kanundaki ifadesiyle belirtirsek ‘örf ve âdete göre verilmesi mutat (alışılmış) bulunan hediye, cihaz, yüz görümlüğü ve drahomalar’ için istisna tanınıyor, vergisi istenmiyor. (VİV Yasası Md. 4/c)

HEDİYE OTOMOBİLSE… Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!

Evet, örf ve adete göre verilen altın, para gibi takılan kıymetler için gelin ve damatın vergi ödemesi gerekmiyor, konu net. Fakat sıfır araba gibi çok daha yüksek değerde kıymetler için vergisi yoktur demek mümkün olamıyor. Bu konuda Maliye’nin yaptığı açıklamalarda da; düğünde geline takılabilecek para ve takılara göre çok daha kıymetli hediyelerin, örf ve adete göre verilen hediye tutarlarını aşacağından kanundaki istisna kapsamına giremeyeceği söyleniyor.

ÇEYİZ PARASI Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!

Kızına düğününde 400 bin dolar tutarında çeyiz parası veren bir baba ‘vergisi var mı acaba?’ diyerek tereddütünü Maliye’ye sormuş. Maliye, cevabında vergiye tabi olduğunu belirtmiş. “Çeyiz parası olarak; kızınıza verdiğiniz 400 bin dolar tutarındaki hediye, örf ve âdete göre verilmesi mutat bulunan hediye kapsamında değerlendirilemeyeceğinden Veraset ve İntikal Vergisi’nden istisna tutulması mümkün değildir” biçiminde yanıt verilmiş. (İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, 26 Mart 2013 Tarih ve 176 Sayılı Özelge)

İSTİSNA TUTARI 7 BİN 703 TL Düğün takısı ve hediyesinde vergi ayrıntısına dikkat!

Aile mensuplarından; anne-babadan, dededen-nineden, kardeşten, eşten de gelmiş olsa da bağış ve hediyeler vergiye tabi. İstisna tutarı 2021 senesi için: 7.703 lira. Bu değeri aşan tutarda hediye, bağış alan kişiler vergi ödemek mecburiyetinde. Yalnız; anne, baba, eş ve çocuklardan bu hediyeleri alanlar için, verginin oranı yarı yarıya düşüyor. Hediyenin taşınır (menkul) -taşınmaz (gayrimenkul) olması da fark etmiyor. Mücevherat, araba, konut vb. bütün karşılıksız olarak edinilen varlıklar için vergisinin hesaplanıp ödenmesi gerekiyor. Karşılıksız intikal eden varlıklar için beyanname verme süresi bir ay. Ödeme, beyandan sonra üç senede ve altı taksitte (her sene Mayıs ve Kasım aylarında) yapılabiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.