adplus-dvertising

‘Dublör’ lakaplı dolandırıcılar 7 milyon liralık arsayı 700 bin liraya satmaya çalıştı

Beylikdüzü’nde bulunan bir arsayı İzmir’de satmaya çalışan dolandırıcıların yeni taktiği görenlere pes dedirtti. Gerçek arsa sahibinin kılığına giren dolandırıcılar, “Eşim çok hasta” diye 7 milyon liralık arsayı 700 bin TL’ye satmaya çalıştı. Son anda dolandırıldığının farkına varan Ferdi Dağcı ise vaziyeti polis ekiplerine haber vererek şahsı suçüstü yakalatırken, meydana gelen o dakikalar cep telefonu kamerasına yansıdı.
Takip et
‘Dublör’ lakaplı dolandırıcılar 7 milyon liralık arsayı 700 bin liraya satmaya çalıştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İddialara göre, Beylikdüzü Marmara Mahallesi’nde bulunan bir arsının sahibi Metin Ş.’nin kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, yeni taktikleri ile görenlere pes dedirtti. İnternette satılık arsa ilanı veren şahıslar, ağına düşürdükleri emlakçı Ferdi Dağcı’yı, resmi evrakları gösterdikten sonra satış işlemleri için İzmir’e çağırdı. Arsa sahibi gibi davranan çete mensubunun, “Eşim çok hasta, onun ameliyat masrafları için arsayı acil satmam lüzumlu” demesi üstüne şahsa inanan Dağcı, arkadaşları ile beraber İzmir’e gitti. Dolandırıcının 16 daire imar verilen arsayı almamaları halinde başka bir daireyi aynı fiyata satacağını söylemesi üstüne oyun bozuldu. Bu görüşmenin sonrasında dolandırılmak üzere olduğunu anlayan Dağcı, vaziyeti polis ekiplerine haber verdi.

Polis ekiplerinin şahsı suçüstü yakalamak için yardım istediği Dağcı, ertesi gün satış işlemleri için dolandırıcılarla buluşmak istedi. Devir işlemlerinin yapıldığı sırada polis ekiplerinin düzenlediği operasyon ile şahıs gözaltına alınırken, olayın sonrasında polis ekipleri, öbür çete mensuplarını de yakalamak için çalışma başlattı. Arsa sahibinin kılığına giren dolandırıcı şahıs ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine yollandı. Polis ekiplerinin gerçekleştirdiği o operasyon anları ise anbean cep telefonu kamerasına yansıdı.

“E-Devlet ve kimlik gibi bilgilerini gösterince inandık”

Meydana Gelen dolandırıcılık olayını anlatan Ferdi Dağcı, “Ofisteki arkadaşlarımız internette bir ilan görmüşler. Fiyatı uygun olunca da bana söylediler. Hemen şahısla iletişim kurduk ve arsanın dayısına ait olduğunu, E-Devlet, kimlik gibi bilgilerini gösterebileceklerini söylediler. Bunun üstüne görüntülü konuştuk ve biz gerçek satıcı olduklarına ikna olduk. Bir an dedim ki ‘Bunlar gerçek satıcı herhalde’. Ardından bizi İzmir’e çağırdılar. Sözde arsa sahibinin eşi hasta olduğu için İzmir’den ayrılamadığını ve o nedenle yalnızca orada işlemleri yapabileceğini söylediler. Bizde tapu verecekleri için görüşmeye gittik. Bir kafede oturduk ve koşulları konuşmaya başladık. Bize devir işlemlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden değil yalnızca noterden verebileceklerini söylediler. Tabi o sırada yalnızca onunla iletişim halinde değiliz. Bize 3-4 farklı şahıs daha devamlı arıyor. Görüşme sonunda biz bayağı adama inanmaya başladık ama son anda bir açık verdi. Bize o şahıs, ‘Eğer siz arsamı almazsanız yakın bir muhitte bulunan daireme alıcı var. Onu satacağım’ şeklinde konuştu. Bize dairenin fiyatını söylediğinde adamların dolandırıcı olduğunu anladık. Çünkü bize satmak istediği arsaya 16 dairelik imar çıkıyordu ama bir daire parasına satmak istedi. Bizde vatandaşın yanından ayrıldıktan sonra emniyete gittik ve polis arkadaşlara vaziyeti anlattık” şeklinde konuştu.

Bütün vatandaşları ve meslektaşlarını dikkatli olması konusunda uyaran Ferdi Dağcı, “Vaziyeti anlattıktan sonra emniyetteki arkadaşlar hemen üstlerine bilgi verdiler ve suçüstü yapmak için bizden yardım istediler. Bizde yardım etmek amacı ile dolandırıcılar arayarak ertesi gün için sözleştik. Noterde buluştuk ve işlemlerin yapıldığı sırada polis ekiplerine haber vererek gerçek arsa sahibinin kılığına giren şahsı yakalattık. Daha sonradan da şahsın tutuklandığını öğrendik. Olaydan sonra bizimle iletişime geçen öbür şahısları aradık ama telefonları kapalıydı. Bir öbür mühim olay ise gerçek arsa sahibini bulamadık. Polis ekipleri de ulaşmaya çalıştı ama bir neticeye ulaşamadı. Adama ne olduğunu bilmiyoruz belki yurt dışında yahut başına bir şey geldi ama bir an önce ulaşılması gerekir. Çünkü üstüne 100 milyon TL civarında taşınmaz mülk kayıtlı ve dolandırıcılar hala dışarıda. Şahıs arsa sahibinin kılığına bir dublör gibi girdiği için bizi bile kandırdı. Biz emlak işi yapıyoruz, biz bile inandıysak normal vatandaş her türlü inanır. Şahıslar bize 7 milyon liralık arsayı 700 bin TL’ye satacaklardı. Lütfen vatandaşlar ve emlakçı arkadaşlar çok dikkatli olsun” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.