DSÖ’den ikinci dalga çok daha ölümcül olacak!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınının, Avrupa'nın önümüzdeki sonbaharda gelebilecek ikinci dalgaya hazırlıklar yapması gerektiğini belirtti.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa genelinde on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü salgını hakkında yaptığı açıklamada, Avrupa’da sonbaharda yeni grip yahut kızamık dalgasının da beklendiğini dile getirerek, “Şimdi kutlama değil hazırlık yapma zamanı” şeklinde konuştu.

“TETİKTE OLMALIYIZ”

Vaka sayısındaki yavaşlamanın salgının kısa sürede biteceği manasına gelmediğinin altını çizen Kluge, corona virüsü salgını sebebiyle kısıtlamalar uygulayan bazı ülkelerin, bu kısıtlamaları kaldırmaya başladığına dikkat çekerek bunun aceleyle verilen kararlar olabileceğini söyledi.

Son haftalarda ölüm ve enfeksiyon sayısında meydana gelen düşüşe karşın Birleşik Krallık’ın ve kıtadaki komşularının “tetikte olması gerektiğini” belirten Kluge, “Çifte dalga ile alakalı çok endişeliyim. Singapur ve Japonya bunun kutlama zamanı değil, hazırlık zamanı olduğunu erken aşamada fark etti” şeklinde konuştu.

“YOL AYRIMINDAYIZ”

Kluge perşembe günü gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

*Şu an bir yol ayrımındayız. Hangi yolu izleyeceğimizi eylemlerimiz ve bireysel davranışlarımız tespit edecek. Acil vaziyetin beraberinde getirdiği yorgunluk hissi, bu virüse karşı edindiğimiz kıymetli kazanımları tehlikeye sokuyor.

*Yetkililere güvensizlik uyandıran haberler ve komplocu düşünce, fiziksel mesafe karşıtı hareketleri körüklüyor, öbür insanlar da aşırı ihtiyatlı davranıyor.

*Bugünkü davranışlarımız salgın için rotayı tespit edecek. Hükümetlerin kısıtlamaları kaldırmasıyla beraber sizler, halk artık ana aktörlersiniz.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Kluge, ülkeleri salgının yavaşlatılmasıyla elde edilen zamanı halk sağlığı sistemlerini kuvvetlendirmek için kullanmaya çağırdı. DHA

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı