DSÖ’den çocukların sıtma aşısı olması için tavsiye!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk defa sıtma aşısının çocuklara uygulanmasını önerdi.
Takip et
DSÖ’den çocukların sıtma aşısı olması için tavsiye!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sıtmaya karşı onaylanan tek aşı olan Mosquirix’in ilk defa çocuklara uygulanmasını önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk defa çocuklara sıtma aşısı uygulanmasını önerdi. DSÖ tarafından yapılan açıklamada, İngiliz ilaç üreticisi GlaxoSmithKline tarafından geliştirilen ve dünyada sıtmaya karşı onaylanan tek aşı olan Mosquirix’in Sahra altı Afrika’daki ve sıtma bulaşının yüksek olduğu öbür bölgelerdeki çocuklarda kullanılması önerildi. Açıklamada, aşı önerisinin 2019’dan bu yana Gana, Kenya ve Malavi’de devam eden ve 800 binden fazla çocuğa ulaşan bir pilot programın neticelerine dayandığı aktarılırken, aşının 5 aylıktan büyük çocuklara 4 doz olarak uygulanması gerektiği söylendi.

Açıklamada öte yandan, aşının küresel olarak en ölümcül sıtma paraziti ve Afrika’da en yaygın olan P. falciparum’a karşı etkili olduğu söylendi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sıtma aşısının çocuklarda uygulanacak olmasının tarihi bir an olduğunu ifade ederek, “Bu aşıyı sıtmayı engellemek için mevcut araçların üstüne kullanmak, her sene on binlerce gencin yaşamını kurtarabilir” şeklinde konuştu.

“İLK DEFA BU ŞEKILDE BİR AŞIYA SAHİBİZ”

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr Matshidiso Moeti ise, “Yüzyıllardır sıtma, Sahra Altı Afrika’da büyük acılara neden oldu. Uzun zamandır etkili bir sıtma aşısı bulmayı umuyorduk ve şuanda ilk defa bu şekilde bir aşıya sahibiz” ifadelerini kullanarak, “Bugünün tavsiyesi, hastalığın en ağır yükünü omuzlayan kıta için bir umut ışığı sunuyor ve çok sayıda Afrikalı çocuğun sıtmadan korunarak sağlıklı yetişkinlere dönüşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mosquirix’in çocuklara önerilme kararı, DSÖ’nün sıtma ve bağışıklamaya ilişkin en üst danışma organları olan Sıtma Politikası Danışma Grubu ve Aşıya İlişkin Stratejik Danışma Uzmanları Grubu tarafından ortaklaşa alındı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.