DSÖ’de artık maske takılmalı diyor!

Koronavirüs salgınının başından bu yana kamusal alanlarda maske takılmasını tavsiye etmeyen Dünya Sağlık Örgütü, sonunda bu fikrini değiştirdi. Örgütün yeni kılavuzunda, mesafe korunamıyorsa maske takılması öneriliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayılan ve şu ana kadar 394.984 kişinin ölümüne neden olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) ile mücadelenin nasıl olması gerektiğine ilişkin bilimsel incelemeler sürerken, küresel sağlık otoritesi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgınla alakalı kılavuzunu güncelledi.

Ülkelerin sağlık yetkilileri yurttaşlarını maske takmaya çağırmasına karşın, DSÖ salgının başından bu yana güvenilir bilimsel deliller olmadığı gerekçesiyle kamusal alanlarda insanları maske takmaya çağırmak ile alakalı ikircikli davranıyor, hatta kılavuzlarında maske takmanın iletişimi önlemek ve rahatsızlık oluşturmak gibi negatif yönlerini sıralıyordu.

DSÖ’de artık maske takılmalı diyor!

Dünya Sağlık Örgütü nihayet fikrini değiştirdi

DSÖ’nün değiştirdiği salgından korunma kılavuzunda, bundan bu şekilde virüsün yayıldığı bölgelerdeki kamusal alanlarda, örneğin toplu taşıma ve mağazalarda, sosyal mesafe uygulanamadığı vaziyetlerde bez maske takılması tavsiye ediliyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 60 yaş üstünün ve başka hastalıkları bulunan kişilerin de sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığı yerlerde maske takmalarını tavsiye etti.

DSÖ daha önce sadece sağlık çalışanlarının, COVID-19 hastalarının ve onların bakıcılarının maske takmasını tavsiye ediyor ve küresel çaptaki maske kıtlığına dikkat çekiyordu. DSÖ tarafından fonlanan ve neticeleri bu hafta içi açıklanan bir incelemeye göre, sağlık çalışanları için solunum maskelerinin, tıpkı N95 maskeler gibi cerrahi maskelere oranla çok daha yüksek koruma sağladığı gün yüzüne çıktı. Bunun yanı sıra yüz siperliği ve büyük gözlüğün de ek koruma sağlayabileceği kaydedildi.

Bununla beraber DSÖ sağlık çalışanlarına yönelik önceki tavsiyelerini değiştirmedi. DSÖ, solunum maskelerinin sadece sağlık çalışanlarının virüs taşıyan aerosollerle (5 mikrondan küçük damlacıklar) temas etmesi vaziyetinde kullanılabileceğini belirtiyor. Bu şartlar haricinde, koronavirüsün bulaşma şeklinin daha büyük damlacıklar ve temas olduğu vurgulanıyor. Ayrıca DSÖ, maskenin tek başına koruma sağlamayacağını, el yıkama, sosyal mesafe ve öbür korunma tedbirlerinin de uygulanması gerektiğini söylüyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı