DSÖ, yoksul ülkelere aşı yardımı için dünyayı uyardı!

DSÖ, uluslararası toplumu bağış olmaksızın aşıya erişimi olamayacak yirmi fakir ülkeye acil olarak on milyon doz aşı bağışı yapmaya çağırdı.
Takip et
DSÖ, yoksul ülkelere aşı yardımı için dünyayı uyardı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs salgını tehdidi altındaki yirmi ülkenin henüz mevcut koronavirüs aşılarından hiçbirine erişim sağlayamadığını açıklayarak bu ülkelere “acil biçimde” aşı bağışı yapılması çağrısında bulundu.

Zengin ülkelere çağrı yapan DSÖ, bu ülkelerin “sorumluluklarına yaraşır biçimde” davranması gerektiğini ifade etti. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu yirmi dolayındaki ülkenin acilen on milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu söyledi. DSÖ Genel Sekreteri, uluslararası Covax girişiminin bu ülkelere aşı tedariğine hazır olduğunu, fakat dünya genelindeki aşı yarışının tedariği yavaşlattığı uyarısında bulundu.

Mayıs ayının sonuna kadar fakir ülkelere Covax aracılığıyla 100 milyon dozu Hindistan’da üretilmek üzere 237 milyon doz aşı sevk edilmesi planlanıyordu. Fakat Hindistan Serum Enstitüsü’nün (SII) mart ve nisan ayı için öngörülen sevkiyatı durdurması fakir ülkelere yapılan sevkiyata darbe vurdu. AstraZeneca aşısını üreten SII, yerel piyasaya imalat yaptığı gibi Covax girişimine de aşı sevkiyatı yapıyor. Hindistan hükümeti, ülkedeki büyük aşı ihtiyacını gerekçe göstererek ihracat izinlerini askıya almıştı. Covax’ın verdiği bilgilere göre, mart ile nisan ayı ayları arasında teslim alınması planlanan ortalama 90 milyon aşının sevkiyatında gecikmeler meydana geliyor.

İkili anlaşmaların, ihracat yasaklarının ve aşı milliyetçiliğinin piyasanın dengesini bozduğunu ve arz ile talep arasında “büyük dengesizliklere” yol açtığını söyleyen DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus, “10 milyon doz fazla değil ve hiçbir biçimde yeterli de değil” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.