adplus-dvertising

DSÖ, Rusya için savaş suçu kanıtlarını toplamaya başladı!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 74. güne girilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nden dikkat çeken bir açıklama geldi. Birleşmiş Milletler’e bağlı kuruluş, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin talebi doğrultusunda harekete geçildiğini ve Rusya’nın Ukrayna’daki sağlık kuruluşlarına yönelik saldırılarıyla alakalı soruşturma başlatıldığını duyurdu. Savaş suçu uygulandığına dair delillerin peşine düşen DSÖ, 200 saldırının kayıtlara geçtiğini aktardı.
Takip et
DSÖ, Rusya için savaş suçu kanıtlarını toplamaya başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, Rusya ile Ukrayna arasında aylardır devam eden savaş ile alakalı açıklamalarda bulundu. Kiev’de DSÖ’nün Acil Vaziyetler Direktörü Mike Ryan ve DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanım Ghebreyesus tarafından yapılan basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’daki sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıları ile alakalı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

200 SALDIRI KAYITLARA GEÇTİ

Rusya’nın olası savaş suçu uyguladığına yönelik delillerin toplandığına dikkat çeken DSÖ yetkilileri, Rusya’nın henüz net bir biçimde sağlık merkezlerine saldırılardan sorumlu tutulmadığını ancak kuruluşun şu ana kadar ülkede hastane ve kliniklere 200 saldırıyı kayıtlara geçtiğini aktardı.

“BM SİSTEMİNE GÜVENİYORUZ”

Ryan, “Sağlık merkezlerine ve kurumlarına kasıtlı saldırı uluslararası insani kanunların ihlali demektir. Bu tür saldırılar her şartta savaş suçu manasına gelir. O saldırıları belgelemeye ve tanıklarla konuşmaya devam ediyor. BM sistemine ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne güveniyoruz” şeklinde konuştu.

“UKRAYNA HALKINA BİR MESAJIM VAR, DSÖ SİZİN YANINIZDA”

Rusya, savaşın başladığı günden beri olası savaş suçları suçlamalarını kabul etmediklerini açıklamış ve sivillerin hedef alınmadığını duyurmuştu. Ghebreyesus ise, “Benim Ukrayna halkına bir mesajım var, DSÖ sizin yanınızda ve biz Rusya’nın bu savaşı bitirmesine yönelik çağrımızı yineliyoruz” şeklinde konuştu.

SERT YAPTIRIMLAR YOK

DSÖ mensubu ülkeler Salı günü Rusya’nın saldırıları ardından aralarında kurumun Moskova’daki bölge ofisinin kapatılması da dahil olmak üzere birçok kararın alınması üstüne bir araya gelecek. Reuters’a konuşan diplomatlar ise Rusya’nın BM yönetim kurulundan atılma ya da oy verme hakkının elinden alınması gibi sert yaptırımlar olmadığına dikkat çekti.

TASLAK METİNDE TÜRKİYE’NİN DE İMZASI VAR

Hafta içinde aralarında Türkiye, Fransa ve Almanya’nın da imzasının da olduğu ve ağırlıklı olarak AB diplomatları tarafından hazırlanan bir taslak metin DSÖ’nün Avrupa bölge ofisine gönderilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.