DSÖ onaylı aşı yaptıranlar Avrupa’ya gidebilecek!

Avrupa Birliği zorunlu olmayan hallerde de sınırlarını ziyarete açıyor. Gelen turistlerde DSÖ onaylı aşı zorunluluğu aranacak. Şuana kadar BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve JohnsonJohnson aşıları onay aldı. Sputnik V ve Sinovac aşısı için henüz onay verilmedi.
Takip et
DSÖ onaylı aşı yaptıranlar Avrupa’ya gidebilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre; aşılama sürecinin hızlanmasını ve bunun salgın verilerinde oluşturduğu olumlu etkiyi dikkate alan Avrupa Birliği, üçüncü ülkelerden yapılacak mecburi olmayan seyahatlere ilişkin kısıtlamaları gevşetmeye hazırlanıyor. AB Komisyonu, COVID-19’la mücadele kapsamında aşı olmuş üçüncü ülke vatandaşlarının Birlik ülkelerine seyahatlerine izin verilmesini önerdi. AB ülkeleri bu öneriyi kabul ederse Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan ya da Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil kullanım listesinde yer verilen aşılardan olanlar, mecburi haller dışında da AB’ye seyahat edebilecek.

AŞI KOŞULU NASIL OLACAK?

AB dışı bir ülkeden AB’ye seyahat etmek isteyen bir kişinin aşı sürecini seyahatten en az 14 gün önce tamamlamış olması gerekiyor. Aşı yapılmayan çocuklar ise aşılanmış ebeveynleriyle seyahat edebilecek fakat seyahatten en geç 72 saat önce yaptırılmış testin sonucunun negatif olması koşulu aranacak.

HANGİ AŞILAR GEÇERLİ OLACAK

Avrupa İlaç Ajansı onaylı aşılar otomatik kabul görecek. AB ülkeleri, istemeleri halinde DSÖ’nün acil kullanım listesinde yer verilen aşıları da kabul edilen aşılar listesine ekleyebilecek. EMA şu ana kadar BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına onay verdi. Rus Sputnik V, Curevac ve Novavax aşılarının ön değerlendirme süreçleri ise sürüyor.

DİĞER KRİTERLER NELER?

Seyahatin çıkış noktası olan ülkenin salgın vaziyeti da kritik önemde. Ülkenin verileri kötü olsa da onaylı aşılardan olanlar AB’ye seyahat edebilecek. Ülkenin verilerinin AB’nin tespit ettiği kriterleri karşılaması ve AB’nin seyahat listesine girmesi halinde ise seyahat edecek kişinin hangi aşıyı olduğuna bakılmayacak. Aşı ayrıntısını devreden çıkaracak en mühim kriter, 14 günlük bir dönemde 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 100’ü aşmaması. Mevcut kurallarda bu oran 25 olarak tespit edilmişti.

TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLER?

Önerinin kabul edilmesi Türkiye’yi de doğrudan etkileyecek. EMA onaylı olan BioNTech/Pfizer aşısından yaptıran Türk vatandaşları AB’ye seyahat edebilecek. Henüz EMA onayı almamış ya da DSÖ’nün acil kullanım izni sürecini tamamlamadığı aşılardan olanlar ise mecburi vaziyetler dışında AB ülkelerine gidemeyecek. Salgın verilerinde belirgin iyileşme meydana gelmesi ve Türkiye’nin bu sayede AB’nin yarattığı seyahat listesine girmesi halinde EMA’dan henüz onay almamış aşılardan (Sinovac, Sputnik V vb) olanlar da AB’ye seyahat edebilecek.

AŞI SERTİFİKASI MI GEREKLİ?

AB’nin üstünde çalıştığı aşı sertifikası operasyonel olana kadar AB mensubu olmayan ülkelerden alınacak aşı olunduğuna dair belge, gerçek olması, geçerliliği ve bütün lüzumlu bilgileri içerip içermediği göz önünde bulundurularak kabul edilebilecek.

BİLGİ NOTU

Halihazırda Avrupa Birliği, AB dışında yedi ülke vatandaşlarına mecburi haller dışında da giriş izni veriyor. Türkiye’nin de dahil olduğu öbür ülkelerin vatandaşları, fakat mecburi hallerde ya da bir AB ülkesinde ikameti varsa giriş yapabiliyor.

AB İSTERSE FRENE BASACAK

AB Komisyonu, salgın vaziyetinin kontrol altında tutulabilmesi için acil fren mekanizması da önerdi. Buna göre bir ülkedeki vaziyet, özellikle varyantlarla bağlantılı olarak kötüleşirse AB ülkeleri mecburi olmayan seyahatleri acilen askıya alma yetkisine sahip olacak. Aşı olan üçüncü ülke vatandaşları, AB’ye mecburi olmayan seyahatlerinde gidecekleri ülkeler tarafından tespit edilen kuralları (test, karantina vs) yerine getirmek mecburiyetinde.

LİSTE GENİŞLEYECEK

AB Komisyonu’nun vaka sayısına ilişkin kriteri gevşetmesi, şu aşamada yalnızca yedi ülkenin yer aldığı güvenli seyahat listesine yeni ülkelerin eklenmesi sonucunu doğuracak. Şu an AB listesinde yer verilen ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland. Çin de karşılıklılık ilkesini uygulaması koşuluyla listede. AB yetkilileri, listenin kısa sürede yüze yakın ülkeyi kapsayacak biçimde genişleyebileceğini belirtiyorlar. Liste iki haftada bir güncellenecek. Komisyon’un önerisinin ay sonuna kadar onaylanması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.