DSÖ: ölü sayıları açıklanın çok üzerinde olabilir!

DSÖ, koronavirüs kaynaklı küresel ölüm sayısının, teyit edilen 3,4 milyondan 2 ila 3 kat daha çok olabileceğini açıkladı.
Takip et
DSÖ: ölü sayıları açıklanın çok üzerinde olabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Sağlık İstatistikleri Raporu 2021 ve küresel COVID-19 artan ölüm oranı tahminlerini içeren raporu açıklandı.

Raporda, 31 Aralık 2020 itibarıyla ön tahminlerin, 2020’de COVID-19 salgınına atfedilebilecek toplam küresel ölüm sayısının en az 3 milyon olduğunu gösterdiği söylendi.

Bu rakamın da resmi olarak bildirilen 1,8 milyondan 1,2 milyon daha çok ölüm manasına geldiğine işaret edildi.

2-3 KAT DAHA YÜKSEK

DSÖ’ye bildirilen COVID-19 kaynaklı 3,4 milyon ölüm sayısının muhtemelen mühim ölçüde eksik sayıldığı ifade edilen raporda, ölüm sayısının bundan en az 2-3 kat daha yüksek olduğu söylendi.

DSÖ’nün veri ve analiz bölümünden sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Samira Asma, Cenevre’de video konferans taktiğiyle gerçekleştirilen basın toplantısında rapora ilişkin bilgi verdi.

6-8 MİLYON ARASI ÖLÜM

Asma, COVID-19 kaynaklı küresel vefat sayılarına ilişkin sorusu üstüne, “Bu aya kadar resmi olarak 3,4 milyon ölüm rapor edildiğini zaten biliyoruz. Fakat bu sayı gerçekten 2-3 kat daha çok olabilir” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde 2020’deki ve öncesindeki ölüm sayılarına bakıldığında şuana kadar 6 ile 8 milyon arası insanın COVID-19 sebebiyle ölmüş olabileceğini belirten Asma, salgının hala yükselişte olduğu uyarısında bulundu.

VEFAT SAYILARI ARTIŞTA

Asma, salgının yayılmaya devam ettiği özellikle Hindistan, Nepal gibi Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde virüs kaynaklı ölümlerin artışını sürdürdüğünü ifade etti.

Birçok ülkede ölüm nedenlerine ilişkin raporlamalarda problemler olduğunu söyleyen Asma, “Bu sebeple DSÖ, bütün ülkeleri kuvvetli veri ve sağlık bilgi sistemlerini geliştirmeye ve bunlara yatırım yapmaya çağırıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.