DSÖ: Koronavirüs vakalarında artış rekor düzeyde

Danyadaki koronavirüs vakalarını değerlendiren DSÖ korkutan bir açıklama yaptı. Her geçen gün vaka sayılarında ciddi artış olduğunu belirten DSÖ, özellikle son bir kaç günde 183 bin 20 kişide koronavirüs tespit edildiğini belirtti.

Koronavirüs vaka sayıları, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıkladığı verilere göre hızla artmaya devam ediyor.

Örgüt son bir gün içinde bütün dünyada belirlenen vaka sayısının 183 bin 20 olduğunu açıkladı. Bu da pandemi süresince, bir günde görülen en yüksek vaka artışına tekabül ediyor. DSÖ’nün söz konusu açıklamasına göre, son 24 saatte 116 binden fazla vakanın kayıtlara geçtiği Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri virüsün şu an en hızlı yayıldığı bölgeler.

Salgının başlangıcından bu yana bütün dünyada 8,7 milyondan fazla insanın koronavirüse yakalandığının belirlendiğini bildiren DSÖ, bu zaman zarfında 461 binden fazla insanın daCOVID-19 hastalığından yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bundan önce bir günde en yüksek artış, 18 Haziran’da belirlenen 181 bin 232 vaka sayısı ile kayıtlara geçmişti.

BREZİLYA’DA VAKA SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Son dönemde salgının en etkili olduğu ülkelerden biri haline gelen Brezilya’da, resmi rakamlara göre toplam vaka sayısı bir milyonu, COVID-19 hastalığından ölenlerin toplam sayısı da 50 bini aştı. Güney Amerika ülkesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sonrasında dünya çapında en fazla enfeksiyon ve ölüm vakasının meydana geldiği yer vaziyetinde. Fakat bazı uzmanlara göre test kapasitesi düşük olan ülkede gerçek rakamlar açıklananın çok daha üzerinde.

AB İKİNCİ DALGAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği’nde (AB) ise hastaneler hızlı eğitimlerle, ikinci bir enfeksiyon dalgasına daha çok personelle hazır olmak için çalışmalar yapıyor. Avrupa Yoğun Bakım Derneği’nin müstakbel (ESICM) başkanı ve İtalya’nın Milano şehrindeki bir hastanenin yoğun bakım şefi Maurizio Cecconi, “Bir sağlık ordusuna ihtiyacımız var” diye, “yeniden büyük bir dalga gelirse, İtalya’da yakın bölgelerden doktor ve hemşireleri seferber etmeye hazır olmalıyız. Bu ilk dalgada yapılmadı” ifadesini kullandı.

ESICM’nin halihazırda başkanlığını yürüten Josef Kesecioglu ise, çok sayıda tıp ve bakım elemanının ilk dalga sırasında COVID-19 hastalarıyla alakalı hızlı bir eğitimden geçtiğini, olası bir ikinci dalgadan önce bu eğitimin daha ayrıntılı olması gerektiğini söyledi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı