DSÖ, İstanbul ve Ankara için hava kirliliği limitini güncelledi

Hava kirliliği limit değerlerini güncelleyen DSÖ rehberine göre İstanbul’da senelik hava kirliliği ortalaması, limit değeri ortalama 3.4 kat; Ankara’da ise 3.8 kat aşıyor.
Takip et
DSÖ, İstanbul ve Ankara için hava kirliliği limitini güncelledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hava kirliliği limit değerlerini güncelledi. 15 sene aradan sonra güncellenen hava kalitesi rehberinde temel kirleticiler arasında bulunan PM10 için senelik limit değer 20 mikrogramdan 15’e; DSÖ’nün kanserojen madde olarak da tanımladığı PM2.5 için ise 10 mikrogramdan 5’e çekildi. Yeni değerlere göre İstanbul’da senelik hava kirliliği ortalaması, limit değeri ortalama 3.4 kat; Ankara’da ise 3.8 kat aşıyor.

Ortaya çıkan yeni vaziyeti Milliyet’e değerlendiren Uluslararası Hava kirliliğini önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof.Dr. Selahattin İncecik, “DSÖ’nün bu hamlesi COP 26 taraflar toplantısı öncesinde ülkelerin hava kalitesi standartlarını yeni kılavuz değerlerini asıl alarak tekrardan güncellemeleri için bir uyarı niteliğinde. Bu vaziyete göre başta Hindistan olmak üzere pek çok ülkenin hava kalitesi görünüşü daha da olumsuz hale gelecek. İstanbul ise su an uygulanan standartlar çerçevesinde PM bakımından problemli bir şehir. Trafik özellikle dizel araçların yol açtığı PM kirliliği şehir içerisindeki inşaat tozlarının da katkısı ile sağlık bakımından ciddi riskler söz konusu” şeklinde konuştu.

DİZEL ARAÇ ETKİSİ

İstanbul ve Ankara’da özellikle kış aylarında zaman zaman ciddi kirlilik tablosu oluştuğunu da sözlerine ekleyen Prof.Dr.İncecik şu şekilde konuştu:

“İstanbul’un havasında çok ciddi oranlarda partikül madde kirliliği var. Kışın bu oranlar daha da artıyor. İstanbul’da senenin yüzde 70’lik diliminde hava kirliliği oranları standartların üstünde seyrediyor. Kışları kömür kullanımı hala çok yaygın. Avrupa’nın hiçbir kentinde kömür yakılmıyor. Hava kirliliğinin birinci sebebi kömür kullanımı. Dar gelirli insanlara kömür yerine doğalgaz yardım ödeneği oluşturulmalı. İstanbul’daki araçların yüzde 60’ı dizel. Dizel araçlar da ciddi partikül madde kirliliği oluşturuyor. Ağır tonajlı araçlar dahil olmak üzere çok ciddi emisyon kontrol ve ölçümleri yapılmalı. Almanya’daki kriterler aynen uygulanmalı, denetimler kağıt üstünde kalmamalı.”

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy da, “Trafiğin yoğun olduğu karayolları, organize sanayi bölgeleri ve kömür gibi fosil yakıtların kullanıldığı enerji santrallerinin bulunduğu sıcak noktalarda bütün dünyada kirlilik değerleri limitlerin kat be kat üzerinde olduğu görülüyor. Bu sebeple kömürü, dizel ve benzinli araçları geride bırakacağımız bir takvimi hemen planlamalı ve geçiş döneminde de fosil yakıtların halk sağlığı etkilerini minimize edecek limit değerlere göre temiz hava eylem planlarını uygulamalı, koruma bölgeleri ilan etmeliyiz” şeklinde konuştu.

EN KİRLİ HAVA İSTANBUL’DA

Türkiye’de 1980-1990 seneleri arasında ısıtma ve sanayide kalitesiz kömür kullanılması neticesi dramatik hava kirliliği olayları meydana gelmiş, kükürdioksit ve Partikül Madde konsantrasyonları rekor seviyelere ulaşmıştı. 17-18 Ocak 1993 tarihinde İstanbul’daki kükürtdioksit oranı 24 saatlik ortalamada 4070 mikrogram metreküp, Partikül Madde ise 2662 mikrogram metreküp olarak ölçülürken, bu oran dünyada ölçülen en yüksek kirlilik olarak kayıtlara geçmişti. Hava kirliliği erken ölüm ve astım, inme, akciğer kanseri, depresyon, şizefreni, erken doğum gibi pek çok sağlık problemi riskini yükseltiyor.

PARTİKÜL MADDE NEDİR?

Partiküler Maddeler (PM), hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan, yaygın hava kirletici olarak biliniyor. Partiküller çapları 10 mikrogram/metreküp yahut 2.5 mikrogram/metreküpten daha küçük olan partiküller olarak aerodinamik çapları uyarınca tanımlanıyorlar. Partiküler maddelere maruz kalmak; kalp damar hastalıkları, solunumla alakalı rahatsızlıklar ve akciğer kanserinden ölümlerde artışa yol açıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.