adplus-dvertising

DSÖ, Covid-19 bağlantılı ölümlerin 15 milyona yaklaştığını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelindeki can kaybının ortalama 15 milyona yaklaştığını açıkladı.
Takip et
DSÖ, Covid-19 bağlantılı ölümlerin 15 milyona yaklaştığını açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

DSÖ, 2020-2021 senelerinde Covid-19 bağlantılı ölümlerin eksik sayıldığını ve gerçek sayıların dünya genelinde ortalama 15 milyona ulaştığını açıkladı. Birçok ülkenin Covid-19 ile bağlantılı ölümleri eksik bildirdiğini bildiren DSÖ, şu ana kadar resmi olarak açıklanan 5,4 milyon can kaybına ek olarak 9,5 milyon kişinin daha yaşamını kaybettiğinin tahmin edildiğini söyledi. DSÖ, “aşırı ölüm” olarak isimlendirdiği oranların doğrudan hastalık sebebiyle yahut salgının sağlık sistemleri ve toplum üstündeki etkisi sebebiyle dolaylı olarak Covid-19 ile bağlantılı olduğunu kaydetti. DSÖ öte yandan, bazı bölgelerde kayıt tutulmaması ve yetersiz testler gibi unsurların da aşırı ölüm oranlarının yüksek çıkmasına neden olduğunu ifade etti.

Türkiye en fazla ölüm meydana gelen ülkeler listesinde

DSÖ’nün yayınladığı rapora göre, aşırı ölümlerin yüzde 84 oranı ile Güneydoğu Asya, Avrupa ve Amerika’da yoğunlaştığı söylenirken, aşırı ölümlerin ortalama yüzde 68’inin küresel olarak 10 ülkede yoğunlaştığı açıklandı. DSÖ’den bir veri temsilcisi konuyla alakalı gerçekleştirilen basın toplantısında, bu 10 ülkenin “Brezilya, Mısır, Hindistan, Endonezya, Meksika, Peru, Rusya, Güney Afrika, Türkiye ve ABD” olduğunu belirtti. DSÖ’nün raporuna göre, aşırı ölüm oranlarının düşük olduğu ülkeler arasında ise Çin, Avustralya, Japonya ve Norveç yer aldı. DSÖ, Covid-19 sebebiyle meydana gelen can kayıplarındaki aşırı ölüm oranının yüzde 57 ile erkeklerde daha çok olduğunu belirtirken, bu oranın kadınlarda yüzde 43 olduğunu açıkladı. Aşırı ölüm oranının yaşlılarda oldukça yüksek olduğu da kaydedildi.

Hindistan’da resmi rakamlar 10 kat daha çok

Küresel olarak Covid-19 ile bağlantılı ölümlerin neredeyse 3’te 1’ini yarattığı söylenen Hindistan’da 4,7 milyon ölümün gerçekleştiğini bildiren DSÖ, bunun Hindistan’ın belirttiği resmi rakamların ortalama 10 katı olduğunu da aktardı. DSÖ’nün veri bölümünden Dr. Samira Asma, “Bu bir trajedi. Kaybedilen hayatlar için politikaları ve yapıcıları sorumlu tutmalıyız. Ölümleri saymazsak, bir dahaki sefere daha iyi hazırlanma fırsatını kaçıracağız” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.