adplus-dvertising

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı

İzmir’in Urla ilçesinde kaçak yollarla yurt dışına çıkmak isteyen göçmenler, tekneye binmek üzereyken jandarmaya bağlı İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından belirlendi. Bölgeye giden ekipler toplam 118 düzensiz göçmen ile 3 organizatörü yakaladı.
Takip et
Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Urla ilçesi Zeytinler Mahallesi Tektaş mevkiinde, bugün saat 06.00 sıralarında göçmen kaçakçılığı yapılacağı bilgisi aldı. Bilgi üstüne bölgede İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yapılan çalışmada, tekneye binmek üzere olan çok sayıda göçmen belirlenerek harekete geçildi. Teknenin bulunduğu alana giden jandarma ekipleri, tekne içerisinde 49 Afganistan, 20 Mısır, 10 Suriye, 5 Filistin ve 1 Ürdün olmak üzere toplam 85 düzensiz göçmen ve organizatör olduğu değerlendirilen H.S. (32), M.E.G. (29) ve A.D. (30) 3 şüpheli gözaltına alındı.

Bir çok suçtan kayıtları çıktı

Öte yandan olayla alakalı gözaltına alınan ve organizatör olduğu değerlendirilen zanlılardan H.S.’nin terör propagandası yapmak, uyuşturucu madde imal ve ticareti ile Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret olmak üzere toplam 18 tane suç kaydı, M.E.G.’nin uyuşturucu madde kullanmaktan 1 tane suç kaydı ve A.D.’nin ise uyuşturucu madde kullanmaktasın 3 tane suç kaydı olduğu belirlendi. Yakalanan göçmenler ise işlemleri yapılmak üzere Urla İlçe Jandarma Karakol Komutanlığına gönderildi.

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı

Jandarmadan göçmenlere yardım eli

Jandarma karakoluna götürülen, yorgun, aç ve susuz olduğu tespit edilen göçmenlere, burada jandarma ekipleri tarafından yardım eli uzatıldı. Düzensiz göçmenlerin su ve yemek ihtiyaçları jandarma tarafından bizzat karşılandı.

Arazide dağınık halde 33 göçmen daha belirlendi

Öte yandan operasyon dahilinde Lakozlar Tepe etekleri mevkiinde, arazide dağınık halde 33 göçmen daha gene İHA tarafından belirlendi. Bölgeye İzmir İl Jandarma Komutanlığına bağlı 1 Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü, komando timi ve Urla İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı asayiş timleri intikal etti.

Karadan ulaşımın mümkün olmadığı alana Zeytineli Mahallesi sahil kısmında bulunan iskeleden Deniz Polis desteği ile söylenen bölgeye gidildi. Bölgede arazide dağınık halde bulunan 33 düzensiz göçmen, uzun uğraşlar neticesi tek tek belirlenerek dağlık ve ormanlık arazide jandarma tarafından yakalandı. Burada yakalanan göçmenlerin de işlemlerinin sonrasında jandarma karakoluna götürüleceği öğrenildi.

Dron ile tespit edilen 118 göçmen, jandarma ekiplerince kurtarıldı

Göçmenlerden jandarma ekiplerine teşekkür

Jandarma tarafından su ve yemek ihtiyaçları karşılanan göçmenler ise, 3 gündür dağlık alanda aç, susuz ve uykusuz olduklarını, jandarma ekipleri tarafından ihtiyaçlarının karşılandıklarını belirterek, jandarma ekiplerine teşekkür etti. Yakalanan düzensiz göçmenlerin işlemlerinin sonrasında İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezine sevk edileceği öğrenilirken, gözaltına alınan organizatörlerin işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.