Dövizli Krediden TL’ye Geçmek Mümkün mü?

Bir tüketicinin bankadan kullanmış olduğu dövizli krediyi TL’ye çevirmek istemesi, Yargıtay kararıyla reddedildi. Kararın emsal oluşturması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda toplamda 128 bin 500 İsviçre Frangı konut kredisi kullanan bir tüketici, yükselen döviz fiyatları sebebiyle borcunu ödemekte güçlük çektiğini öne sürerek bankadan borcunun tekrar oluşturulmasını ve yeni bir sözleşme ile TL üzerinden borç ödeme işlemi yapmak istediğini bankaya bildirdi. Banka, bu talebi reddetti.

Tüketici mahkemesine giden kişi, borcunun tamamını ödediğini fakat ilk günlü döviz-TL oranı üzerinden borcunun tekrar oluşturulması ve zararının giderilmesini talep etti.

BANKA TEMYİZE GİTTİ

Kişinin talebi doğrultusunda açılan davada, Yargıtay kararı ile sonuca varıldı. Karada kişinin, kendi hür iradesiyle döviz kredisini tercih ettiği ve bu kararının sonuçlarını önceden düşünebilecek kabiliyette olduğuna hükmedildi. Buradan hareketle, kredi çekme aşamasında dövizi tercih eden kişinin, ülkemizin zaman zaman yaşadığı ekonomik kriz süreçlerini de önceden düşünebilmiş olması gerektiği belirtildi.

Reddedilen talep sonucunda kişi borcunu TL’ye çeviremedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı