adplus-dvertising

Döviz piyasası uçtu gidiyor! Borsa devre kesti… Piyasalar yanıyor

Döviz piyasaları haftanın ilk gününde rekor üstüne rekor kırdı. Gram altın 1000 Lira'yı geçeli çok oldu, Dolar 18 liraya yaklaştı, Borsa devre kesti "açığa satışta 'yukarı adım kuralı'" uygulanıyor.
Takip et
Döviz piyasası uçtu gidiyor! Borsa devre kesti… Piyasalar yanıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Döviz kurları son haftalardaki sert yükselişlerini sürdürüyor. Dolar/TL, cuma günkü kapanışına göre yüzde 7’nin üstünde artışla 17,79 seviyelerinden el değiştirirken euro/TL de benzer biçimde yüzde 8’i aşan artışla 20 TL seviyesine yükseldi. (Saat 16:20 itibariyle)

BORSA DEVRE KESTİ

BIST 100 endeksi yeni haftaya yüzde 3,71 düşüşle 2 bin 7 puandan başladı. Sonrasında endeks yüzde 1’in üstünde yükselişle artıya geçti. Endekste takip eden bölümde ise satışlar hızlandı ve endeks bazlı devre kesici uygulamaya alındı.

Saat 15:53:55 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girdi. Borsa Pay Piyasasındaki bütün sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durduruldu.

GRAM ALTIN 1000 TL’Yİ AŞTI

Gram altın ise dolardaki yükselişle birlikte 1000 TL’nin üstünü gören gram altın 1031 TL’den işlem görüyor.

ONS TARAFI DA HAREKETLİ

Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının enflasyonla mücadele etmek için vermiş oldukları sınav sonrası Altın fiyatları beklentilerin de sona ermesiyle beraber bir miktar yukarı çıkmış ve Ons Altın 1800 doların üstüne taşınmıştı.

Omicron’ın hızlı yayılması ve aşıların etkisiz kalabileceği beklentisi oluşurken altın fiyatları bugün gene 1800 doların üstünde bulunuyor.

Ons altın güne 1797 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1797 dolar, en yüksek de 1803 dolar seviyesini gördü. Saat 08:41 itibarıyla ons altın 1802 dolar seviyesinde bulunuyor.

BORSA İSTANBUL’DAN YENİ HAMLE: AÇIĞA SATIŞTA ‘YUKARI ADIM KURALI’ UYGULANACAK

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST-50 endeksinde yer verilen paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylarda bugünkü seansta, bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasının kararlaştırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

AÇIĞA SATIŞ YUKARI ADIM KURALI NEDİR?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üzerindeki fiyata üst fiyat denilir. ‘Yukarı adım’ (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden olması kuralı olarak isimlendirilir. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir. Yukarı adım kuralı açığa satış sebebiyle hisse senetlerindeki düşüşleri azaltan bir önlem olarak uygulanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.