Döviz piyasası enflasyon rakamlarını bekliyor! Dolar yükselecek mi?

Dolar/TL tarihi rekorun hemen altında 9.55’e yakın seviyelerden güne başlarken piyasalarda yarın açıklanacak enflasyon verileri bekleniyor.
Takip et
Döviz piyasası enflasyon rakamlarını bekliyor! Dolar yükselecek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL, Osman Kavala ile alakalı çağrı yapan 10 büyükelçi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “istenmeyen kişi” ilan edilmesi yönündeki açıklaması ile başlayan diplomatik gerilim ile geçen hafta yükseldiği 9.85 tarihi zirvesi ardından 9.42’ye kadar gerilemişti.

Bankacılar Batı ile ilişkilerin daha da kötüleşmesi olasılığını oluşturan gerilimin azalmasının TL’ye pozitif yansıdığını belirtirken, kur haftayı 9.6’ya yakın seviyelerde tamamlamıştı.

TL dün ise dolar karşısında %1 ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin ötesinde değer kazanırken bankacılar bu kazancı Türkiye-ABD görüşmesi sonrası negatif bir hava yaratabilecek açıklama olmamasına bağladılar.

Dolar/TL saat 0850’de 9.5525/9.5595 seviyesindeydi. Euro/TL aynı saatte 11.0838/11.0928, sepet bazında TL 10.3181/10.3262 seviyesindeydi. Türkiye’nin 5 senelik CDS’leri ise dün günü 440/446 baz puandan tamamladı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan haftasonunda Roma’da G20 Liderler Zirvesi esnasında yaptıkları görüşmede F-16 konusunu görüştüler, Erdoğan görüşmelerin olumlu geçtiğini açıkladı.

İLAN EDİLEN YENİ HEDEF CARİ FAZLA

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta enflasyon raporunda Türkiye’de cari açık kapanmadan fiyat istikrarının sağlanamayacağını ve TL’deki değer kaybının kalıcı olarak duramayacağını belirtti.

TCMB uzun bir süredir enflasyona odaklanmadığı için eleştiriliyordu. Açıklamalarında para politikasının cari açığın azaltılmasını hedefleyecek biçimde evrileceğinin sinyalini veren TCMB, kullandığı dilde şu ana kadarki en net değişikliği yaptı. Cari fazla hedefi gene bu kadar net ilk kez dile getirildi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da dün cari fazla hedefine destek verdiğini açıkladı ve Türkiye’nin “çok kısa zamanda” dış ticaret fazlası da vereceğini belirtti.

Reeskont kredileriyle ihracat ve ithal ikamesine yönelik yatırımların destekleneceğini söyleyen Muş bunun dış ticaret dengesine ve fiyat istikrarına katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye’de bir süredir uygulanmakta olan politikalar için Kavcıoğlu, “%5 cari açık, enflasyon ve büyüme politikası fiyat istikrarı ile çelişmiş, sürdürülebilir olmamıştır… cari fazla verdiğimizde finansal ve fiyat istikrarını sağlamış olacağız… Cari denge sağlandığında kur üstünde de denge sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Ekim ayında beklenenin oldukça üstünde olan 200 baz puanlık faiz indirimine gitmişti. TCMB’nin böylece Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirdiği faiz indirimi 300 baz puana ulaşırken politika faizi de %16’ya indi.

TCMB’nin para politikası uygulamalarına ilişkin endişeler ve dolardaki küresel kuvvetli seyir TL’yi değer kaybı yönünde etkileyen ana etken olmaya devam ediyor.

Yabancı yatırımcılar oldukça düşük seviyelere çektikleri TL cinsi varlıklarından çıkış yönlü işlemlerine devam ediyorlar.

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Haluk Bürümcekçi’nin hesaplamasına göre yabancı yatırımcı swap işlemlerinde son yedi haftanın toplam çıkışı 6.2 milyar dolara ulaştı.

Yabancılar para piyasalarında çıkış yönlü işlemlere uzun süredir devam ederken bankacılara göre düşen yabancı yatırımcı oranı piyasa derinliğini de azalttı.

Bankacılar yabancı yatırımcı eksikliği göz önüne alındığında TL’nin seyrini görmek için daha fazla lokallerin döviz tevdiat hesaplarında (DTH) yapacakları işlemlere bakacaklarını belirtiyorlar.

Piyasada yarın ise Ekim ayına ilişkin enflasyon verileri izlenecek.

Reuters anketine göre sigara ve yakıt fiyatlarına gelen zam ve TL’deki devam eden değer kaybı etkisi ile Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Ekim’de aylık bazda %2.76, senelik ise %20.4 ile Kasım 2018’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Birçok bankacı TCMB’nin faiz indirimlerinin devam etmesi halinde enflasyon sebebiyle ani faiz artışlarına kısa zamanda ihtiyaç duyulabileceği endişesini dile getirdi. TCMB ise faiz indirimlerine devam yönünde algılanan bir mesaj verdi, fakat bunun için sene sonuna kadar “sınırlı” bir alanın kaldığını söyledi.

Öte yandan Reuters’da dün yazılan bir analiz haberde de dikkat çekildiği üzere hükümet başta dar gelirliler olmak üzere uygulanan politikaların etkisi olarak görülen TL’deki değer kaybı ve enflasyondan daha az etkilenilmesi için benzer ülkelere göre daha kuvvetli olan bütçeden faydalanmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Reuters

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.