Döviz kurundaki düşüş ardından ev fiyatları da düşüşe geçti!

Kurdaki hızlı yükseliş konut fiyatlarını da etkiledi. Evinin değerini korumak isteyenlerin dolarla fiyatlama yapması ikinci el piyasada artışa sebep oldu.
Takip et
Döviz kurundaki düşüş ardından ev fiyatları da düşüşe geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar sonrası dolarda sert düşüş süreci başlayınca bu vaziyet konut fiyatlarını da etkiledi. 2. el konut ilan sitelerinde fiyatlar gerilemeye başladı.

YÜZDE 13 DÜŞTÜ

Kura bağlı fiyat değişimini değerlendiren emlak ilan platformu Emlakjet’in CEO’su Tolga İdikat, “19 Aralık akşamında Cumhurbaşkanının açıklamaları ve ertesi gün dolar kurundaki sert düşüşten sonraki 6 gün içinde 7 bin 800 ilanda fiyat düşürüldüğünü gözlemledik. Bu rakam, bir önceki 6 günlük döneme göre 3 kat daha çok. Fiyatı düşürülen ilanlar yaklaşık yüzde 13 düşürüldü. Doların hızla tırmandığı aralık ayında mülk sahipleri kuru takiben mülklerine peş peşe zam yapmış, ev fiyatlarını dolara endeksleyerek değerlendirenler olmuştu. Mevcut kur vaziyetinde fiyatların bir miktar geriye çekilmesi mümkün. Şuanlık yaklaşık fiyatlarda aşağı doğru bir hareketlenme olmadı. Kurdaki değişimin yaklaşık fiyatlara yansımasını görmek için bir müddet daha piyasayı gözlemlemek gerekiyor” dedi. İdikat, en çok fiyat düşüşü yapılan illerin İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya ve Aydın olduğunu belirtti.

PAZARLIK BAŞLADI

Dolarla gayrimenkul satışı yasak olsa da mülk sahiplerinin son zamanda dolara endeksli fiyatlama yaptığına dikkat çeken İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, “Dolarda gerileme olunca fiyatlar da bir miktar geriledi. Fakat konut piyasasında genel bir fiyat düşüşü yok, zamların geri çekilmesini görüyoruz” şeklinde konuştu. Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise pazarlık marjına dikkat çekti. Taş, “Geçtiğimiz günlerde satıcı kesinlikle indirime yanaşmıyordu. Hatta alıcı bulunduğu halde ‘ucuza mı satıyorum’ endişesi ile fiyatı devamlı yükseltiyordu. Satış iptalleri de sıkça gündeme geldi. Bugünlerde ise piyasada pazarlık yapılıyor. Pazarlık marjı yaklaşık yüzde 10 oldu” şeklinde konuştu.

YENİ KONUTLAR

Merkez Bankası’nın en son açıkladığı ekim ayı verilerine göre konut fiyat artışı yüzde 40’ı, yeni konut fiyat artışı ise yüzde 48’i buldu. Yeni konutlarda fiyatları tespit eden en mühim faktörün inşaat maliyetleri olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, konutta fiyatlamanın günlük yapılmadığına dikkat çekti. Dolar 18 lirayı görünce bu oranda zam yapılmadığı için fiyat düşüşü de öngörmediklerini dile getiren sektör temsilcileri, “Kura bağlı inşaat maliyetlerinde gerileme olursa, bu vaziyette fiyat artış hızı yavaşlar” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.