Döviz kurun düşmesiyle marketlere fiyat denetimi başladı!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un önceki gün yaptığı “Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek” şeklindeki açıklamasının sonrasında bakanlık birimleri 81 ilde denetime başladı. Denetimler eş zamanlı olarak yapılıyor. İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli ve ekibi Ankara’da basın mensuplarına denetimlerin nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Takip et
Döviz kurun düşmesiyle marketlere fiyat denetimi başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Döviz kurlarının yükselmesiyle beraber birçok üründe fiyatlar arttırılmıştı. Fakat geçen pazartesi gününden itibaren kurlarda meydana gelen düşüş ardından tüketiciler yükselen fiyatların tekrardan geri çekilmesini beklemeye başladı. Bazı ürünlerde fiyat düşüşleri olsa da henüz istenilen seviyeye ulaşılmadı. Bu kapsamda fiyatları incelemek üzere 81 ilde denetimler başladı. Market denetiminde ekipler, yağ, un, makarna, bakliyat, meyve sebze, temizlik ürünleri başta olmak üzere vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu ürün gruplarında fiyatları inceledi. Ürünlerin geliş fiyatlarıyla satış fiyatları, raf fiyatlarıyla kasa fiyatları arasında fark olup olmadığına bakıldı. İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, fahiş fiyat başta olmak üzere yönetmeliğe aykırılıklar vaziyetinde 2021’de her bir ürün için en az 10 bin 900, en çok 109 bin lira ceza uygulandığını söyleyerek, yeni senede bu cezaların tekrardan değerleme oranında artarak alt sınırın 14 bin 860 liraya, üst sınırın da her bir ürün için 143 bin 860 liraya çıkacağını açıkladı. Şikâyetler üstüne denetim yaptıklarını söyleyen Benli, haksız fiyatlar konusunda vatandaşları ‘Haksız Fiyat Mobil Uygulaması’ ile ‘Alo 175 Tüketici Hakları’ ya da doğrudan ticaret il müdürlükleri aracılığıyla şikayet etmeye çağırdı.

ETİKETE DİKKAT

Bali, etiketlerde ürün fiyatının hangi gün değiştiği bilgisinin yer almak mecburiyetinde olduğuna dikkat çekerek fahiş fiyat olduğunu düşündükleri ürünlerin alış faturasını istediklerini söyledi. Vatandaşın döviz kurlarındaki düşüşün fiyatlara yansıtılmadığı yönünde şikâyet ve müracaatları üstüne denetim yaptıklarını vurgulayan Benli, “Bu işletmemizde de temel gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ürünleri ile sebze ve meyve başta olmak üzere vatandaşın temel ihtiyaçlarına yönelik ürünleri öne çıkararak denetim yaptık. Denetimlerde fahiş fiyat uyguladığını değerlendirdiğimiz ürünlere yönelik tedarikçi ya da üretici şirket satış faturalarını alarak bakanlığımız bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na intikal ettiriyoruz. Kurul, yaptığımız tespitler ve sunduğumuz belgeler sonucunda inceleme yaparak, fahiş fiyat artışı olan işletmeye cezai işlem uyguluyor” şeklinde konuştu. Vatandaşı haksız fiyat artışına karşı şikayette bulunmaya çağıran Benli, “Bakanlığımızın ‘Haksız Fiyat Mobil Uygulaması’, ‘Alo 175 Tüketici Hakları’ ya da doğrudan ticaret il müdürlüklerimize şikayette bulunulabilir. Özellikle döviz kuru sebebiyle meydana gelen fiyat artışları sebebiyle 81 ticaret il müdürlüğümüz tarafından bütün ülke çapında denetimler yapılıyor ve bunlar devam edecek” diyerek konuştu.

‘FİYAT DEĞİŞİMİ ZAMAN ALACAK’

Sosyal medyada, ülke genelindeki zincir marketlere etiketlerini kurdaki düşüşe paralel indirmesi çağrısı yapılırken, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve BİM İcra Kurulu Mensubu Galip Aykaç, süreci Hürriyet’e değerlendirdi. Aykaç, “Kurdaki düşüş memnuniyet verici. Bizim raf fiyatlarımızı tespit eden vaziyet alış fiyatlarımızdır. Alış fiyatları aşağı gelirse bizler de raf fiyatlarını aşağı güncelleriz. Fiyatların aşağıya yön değiştirmesi zaman alacak gibi duruyor” şeklinde konuştu. Meselenin herkesin gündeminde olması gerektiğini ve esas problemin tedarik olduğunu anlatan Aykaç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir çok ürün grubunda arzda sıkıntı var. Buna kağıt, plastik, cam,metal ambalaj problemi da eklenmiş vaziyette. Son birkaç haftadır tüketici talep artış davranışı da tedarik zincirini sekteye uğrattı. Imalat bugünlerde çok daha değerli hale geldi. Vatandaşın ihtiyacını kesintiye uğratmamak için biz perakendeciler çok gayret ediyoruz alakalı herkesten destek bekliyoruz.

AKARYAKIT FİYATLARI ÖNEMLİ

Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan da, meyve sebze imalatında tohumdan fideye, ısıtmadan paketlemeye, kasadan nakliyeye kadar her aşamanın dövize endeksli olduğunu söyleyerek, “Özellikle enerji, akaryakıt fiyatlarının düşmesi çok mühim. Bu mevsimde seraların büyük bölümü ısıtmalı. Yan malzeme ihtiyaçları örtü altı, nakliye paketleme, kasalama, o plastikler hep dövizle alakalı. Bunların fiyatlarının düşmesi üreticinin elini rahatlatacaktır. Ama sebze meyveye yansır mı? Dövizin yükseldiği son 1 ayda meyve sebze yükselmedi. Patates hallerde bile 4 lira perakende de 5-6 lira olması normal. Soğan hala 1 ila 1.5 lira. Portakal Mersin ve Finike türüne göre 3 ila 6 lira; mandalinanın işlenmişi 7 lira, normal dallar 3 lira. Halde salatalık 8-10 lira, ama domates hala ucuz. Türkiye genelinde hava çok soğuk; öyle olunca imalat azalıyor, fiyat yükseliyor. Mevsim sebze meyvelerinde fiyatlar son derece makul. Ama kurdaki düşüşlerin paketleme, kasalama gibi maliyetleri düşürmesi sebebiyle üreticiyi, halciyi rahatlatacağı kesin” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.