Döviz bürolarında kimliksiz işlem yapılamayacak

Resmi Gazetede yayımlanan ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’e göre döviz bürolarından döviz alımlarında kimlik ibrazı mecburi hale getirildi. Kapalıçarşı’da kararın uygulanmaya başladığı öğrenildi.
Takip et
Döviz bürolarında kimliksiz işlem yapılamayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’da tanımlanan yetkili müesseseler olan döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaptı. Resmi Gazetede yayımlanan ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’e göre B grubu yetkili müesseselerin faaliyet alnında düzenlemeler yapıldı.

Tebliğe göre döviz bürolarından yapılan alım satım işlemlerinde müşterinin kimlik, pasaport yahut vergi numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek biçimde her bir işlem itibarıyla ayrı bir hesap yahut deftere kaydının yapılması mecburi hale geldi. Kapalıçarşı’da kararın uygulanmaya başladığı öğrenildi.

Döviz bürolarında kimliksiz işlem yapılamayacak

Ödenmiş sermaye koşulu artırıldı

Tebliğle A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye koşulu 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye koşulu ise 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkarıldı. Yetkili müesseselerin öz kaynaklar toplamı tutarının asgari ödenmiş sermaye tutarının altına düşmemesi mecburi olacak. Asgari ödenmiş sermaye tutarı her bir yetkili müessese için tespit edilen bu tutarlar ile şubesi bulunan yetkili müesseselerde her bir şube için 2 milyon TL’nin toplamından oluşacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.