Donald Trump, Biden’ı Afganistan’da yenilmekle suçladı!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesinin sonrasında Başkan Joe Biden’ı istifaya çağırdı.
Takip et
Donald Trump, Biden’ı Afganistan’da yenilmekle suçladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trump’ın yazılı açıklamasında, “Joe Biden’ın Afganistan’da yaşananlara izin verdiği için utanç içinde istifa etme zamanı geldi.” ifadesine yer verdi.

Biden’a istifa çağrısıyla alakalı, “Bu mühim bir şey olmamalı. Çünkü meşru bir biçimde seçilmedi.” sözlerini kullanan Trump öte yandan ABD Başkanını, ülkedeki Kovid-19 vakalarındaki artış, iç göç, ekonomi ve enerji konularında da eleştirdi.

”ABD tarihinin en büyük yenilgilerinden biri”

Eski ABD Başkanı, istifa çağrısından önce yayımladığı bir öbür bildiride ise “Joe Biden’ın Afganistan’da yaptığı efsane. Amerikan tarihinin en büyük yenilgilerinden biri olarak tarihe geçecek!” sözlerini sarf etmişti.

Taliban’ın ülkeye hakim olma süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene uluslararası kuvvetlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı kuvvetlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl biçimde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet kuvvetlerinin başkent Kabil’den ayrılması sebebiyle şehrin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı. Taliban, Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayından açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.