Domates, Bitlis’i Kalkındırıyor

Bitlis’te tarlalara ekilen domates tohumları, sulama işlemlerinin ardından yetişerek kızarmaya başladılar. Tarlaları kırmızıya bürüyen domatesler toplanmaya başladı. 10 bin kişiye istihdam imkanı sağlayan domatesin şehre yıllık katkısının da 200 milyon TL olduğu öğrenildi.

Bitlis’te domates yetiştirme mevsiminin gelmesi ile birlikte tarlalara ekilen domates tohumları büyüdü ve yeşermeye başladı. Bu yıl ilk domatesleri toplamaya başlayan işçiler, domates veriminin iyi olacağı düşüncesindeler.

10 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLIYOR

Türkiye’nin domates ihtiyacının yüzde 4’ünü Bitlis’in de yüzde 30’unu karşılayan domatesler, iç piyasa satılmaya başlandı. Yoğun bir sürece girildiğini kaydeden işçiler, domatesi, bölge halkı için büyük bir istihdam olduğunu ve Bitlis ilinde 10 bin kişinin bu işi yaparak hayatını devam ettirdiğini söylediler.

200 MİLYON TL GELİR İLE ŞEHRİ KALKINDIRIYOR

Bitlis’in bu yıl 240 bin ton domates üreteceğini ve bunun da verimli geçen bir sezon demek olduğunu kaydeden Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, 2020 yılından itibaren de kendi fidelerini ekeceklerini belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı