adplus-dvertising

Dolmabahçe Sarayı’nda Japon Gazete Kupürleri Bulundu

Uzun yıllar Dolmabahçe Sarayı'nda sergilenen tarihi Japon paravanının astarında, restorasyon çalışması yapılırken 19. yüzyıla ait Japon Gazete kupürleri bulundu.
Takip et
Dolmabahçe Sarayı’nda Japon Gazete Kupürleri Bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1887 yılında çıktığı Avrupa seyahatinde İstanbul’a gelerek II. Abdülhamid’le görüne Japonya Prensi Komatsu Akihito ziyareti sırasında hediyeler verdi. Verilen hediyelerin arasında nakkaşlı bir paravan da vardı. Dolmabahçe Sarayı Japon Salonu’nda uzun yıllar sergilenen paravan restore edilmek üzere Milli Saraylar Tekstil Konservasyon ve Restorasyon Atölyesi’ne getirildi. Yapılan restorasyon çalışmaları sırasında ise paravanın iç astarında 1870 ve 1887 yıllarına ait 22 parçalık Japon gazete kupürleri bulundu. Bulunan kupürler, 1870 ve 1887 arasındaki edebiyat alanındaki çalışmalar ve o dönemin gündelik olayları anlatılıyor.

NİHON SHİSHU EL İŞLEME TEKNİĞİYLE İŞLENMİŞ

Bulunan kupürler hakkında bilgi veren, Milli Saraylar İdaresi restorasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu yaptığı açıklamada, paravanda Japon işleme sanatı olan ‘Nihon Shishu’ el işleme tekniğinin kullanıldığını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.