Dolmabahçe Görüşmesinin İçeriği Nedir, Neler Konuşuldu?

4 Mayıs 2007 Dolmabahçe görüşmesi nedir, içeriği nedir, görüşmede neler konuşuldu? Erdoğan-Büyükanıt görüşmesi ile ilgili bilinenler haberimizde…

4 Mayıs 2007 tarihinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt arasında Dolmabahçe Sarayı’nda 135 dakika devam eden bir görüşme yapıldı. Görüşme Türk siyasi tarihinde çok önemli bir yer tutması ile biliniyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ KRİZE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı günlerde Türkiye’de ortam bir hayli gergindi. 367 tartışmaları tüm hızıyla devam ederken, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ü göstermesi büyük tepkilere neden olmuştu. CHP Cumhuriyet Mitingleri yaparak laiklik tartışmalarını başlatmıştı. Tartışmaların temelinde Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül’ün başörtülü olması yatıyordu.

27 NİSAN E-MUHTIRASI

Gündem bu kadar yoğunken Genelkurmay Başkanlığı 27 Nisan günü saat 23.20’de internet sitesinden bir bildiri yayımladı. Bildiride laiklik ilkesine dikkat çekilerek uyarılar yapılıyordu. Bu bildiri hükumete karşı bir muhtıra olarak algılandı. Bildirinin internetten yayınlanması sebebiyle ismi e-muhtıra olarak kaldı.

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ

Bu bildiriden bir kaç gün sonra yani 4 Mayıs 2007’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Dolmabahçe Sarayı’nda bir görüşme yaptı. Görüşme 135 dakika sürdü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işaretleri bıraktı. Başbakan Erdoğan görüşmenin içeriği ile ilgili, “Büyükanıt açıklarsa ben de açıklarım” dedi.

“BENİMLE MEZARA GİDECEK”

Daha sonra görüşmenin içeriği Büyükanıt’a da soruldu. Büyükanıt’ın verdiği, “Bu sır benimle mezara gidecek” açıklamasına halen akıllardadır. Görüşmenin içeriğini bu kadar gizli tutulması akıllara farklı iddiaları da getirdi.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen görüşmenin içeriği halen gizli tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı